jarní CYKLOFEST 2014

CO?
Jarní Cyklofest 2014 – víkendový cyklosraz

KDY?
23.–25.5.2014
!!! I letos je možné si cyklovíkend prodloužit, tentokrát od pátku až do pondělí 26.5. !!!

KDE?
Chlum u Třeboně – rekreační středisko Lesák přímo naproti zámku na břehu rybníka Hejtman; mapa; GPS: Loc: N 48°57.72013', E 14°56.02768'.

KDO TO POŘÁDÁ?
Lucie a Michal Jonovi – cyklocestovatelé, průvodci, spisovatelé a zakladatelé i organizátoři festivalu cyklistiky a cestování na kole CYKLOFEST. Lucie je první (a jediná) Češka, která na kole objela svět (non-stop, tři roky, natěžko, bez doprovodného vozidla, 68175km). Zároveň jsou L+M první (a stále jediný) český pár, který na kole objel tuto planetu, jsou autory 7 cestopisných knih a nespočitatelné řady článků, pravidelně vystupují v televizi i rozhlase, jsou zapsáni v České knize rekordů, pracují jako cykloprůvodci pro přední české cestovní kanceláře a pořádají vlastní cyklistické i cestovatelské akce. Lucie a Michal jsou hrdými rodiči skoro dvouletého Marka.

PRO KOHO?
Pro cyklisty i cykloturisty všech věkových i váhových kategorií. Pro cyklisty na jakémkoliv typu bicyklu. Pro malé cyklisty v jakémkoliv typu přívěsného vozíku i sedačky. Pro cyklisty jakékoliv úrovně zdatnosti. Pro cyklisty s jakýmkoliv typem foťáku – rádi přivítáme každého, kdo chce v sedle kola poznat krásy jihočeské krajiny na Třeboňsku. Rádi přivítáme každého, kdo se chce projet v trojúhelníku Chlum u Třeboně – Třeboň – Nové Hrady. Rádi přivítáme každého, kdo se chce s námi vydat na cestu kolem Světa i na cestu kolem světa, při které projedeme Londýn, Nový York, Bosnu, Texas, Paříž, Benátky... Na Jarním Cyklofestu 2014 rádi přivítáme každého s kladným vztahem k aktivnímu trávení volného času.

CO TAM BUDU DĚLAT?
Na Jarním Cyklofestu 2014 si budu užívat a bavit se na kole i bez. Budu poznávat krásy Třeboňska při celodenních vyjížďkách – ať již při společných jízdách či individuálně (a vydávat se na trasy doporučené organizátory či si vymýšlet vlastní). Aktivně se budu moci zúčastnit večerního a doprovodného programu připravovaného organizátory. Nebo budu jen pasivně z povzdálí přihlížet či si organizovat program vlastní. Na Jarním Cyklofestu 2014 si budu moci zasoutěžit o ceny, zafandit ostatním, držet sám sobě palce při losování tomboly, držet palce ostatním…
Detailní program najdu v sekci PROGRAM.

KAM BUDU JEZDIT?
Hlavní náplní Jarního Cyklofestu 2014 bude cykloturistika a tedy poznávání blízkého i vzdálenějšího okolí. Terén je v okolí Chlumu u Třeboně ideální k pohodové cykloturistice, roviny střídá mírně zvlněný profil, žádné výrazné kopce ani těžká stoupání na trasách nejsou. Každý den se můžu připojit ke skupině vedené průvodcem a budu si moci vybrat ze dvou tras – jedné kratší (jsem-li rodič s dítětem, jsem-li méně zdatný/á, začínající, unavený či neotlačoval-li jsem před Jarním Cyklofestem dostatečně a nyní proto trpím po předešlém dni v sedle bolestí sedací části těla…) a jedné delší (jsem-li zdatnější cykloturista, chci-li toho opravdu hodně vidět, hraju-li si na závodníka či mám-li potřebu machrovat po víkendu před kolegy v práci, kolik že jsem toho za víkend ujel/a na kole…). Na trase bude průvodce dělat zastávky na oběd, kávu, pivo, svačinu, focení… Nevyhovuje-li mi jízda ve skupině a budu-li chtít jezdit sám/sama bez průvodce, mohou mi organizátoři poskytnout tipy, kam se zajet podívat a doporučí mi nejvhodnější trasu (jsem si vědom, že při jízdě ve skupině je sice větší sranda, ale nevyhovuje každému).

JAK SE TAM DOSTANU?
Na kole: viz mapa.
Autem: viz mapa.
Vlakem: nejbližší stanice je Majdalena (pozor: nádraží jménem „Majdalena zastávka“ je cca 2km severněji!), odkud to mám na základnu do Chlumu u Třeboně 6km po okresní silnici, resp. po cyklotrase č. 122. Zde se můžu kouknout na mapu.
Busem: mám-li skládačku, bude to hračka; nemám-li skládačku, nebudu to s kolem ani zkoušet :-(
Letadlem: kdybych byl úplně z daleka, tak se mi nabízí řádné mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni, o 50km je však blíž to v Linci. Ultralightem bych mohl zřejmě dosednout v polích kdesi v okolí Chlumu u Třeboně, pak dojít hezky pěšky – hydroplán tak bude vhodnější :-)

KDE TAM BUDU SPÁT – KATEGORIE UBYTOVÁNÍ?

Hlavní kategorie
Kategorie I:
Budova A – dvou i vícelůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím, televizí a chladničkou; pokoje jsou v 1.patře hlavní budovy.
Kategorie II:
Budova B – tří- a čtyřlůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím a televizí (ne, opravdu ji nemusíte pouštět…) v přízemní budově s teráskou a výhledem přímo na rybník Hejtman.
Kategorie III:
Budova C – dvou- a čtyřlůžkové pokoje se společným příslušenstvím vždy pro dva až tři pokoje.
Kategorie I-III – všude povlečené postele, ručníky ale nejsou. V budově C je televize a chladnička ve společenské místnosti.

Kategorie IV:
Karimatka – budova D – na vlastní karimatce ve velkoprostorové společné unisex ložnici (prostě normálně na zemi jako v tělocvičně :-); pozn.: „unisex“ není nic špatného), společné příslušenství.

Omezené kategorie
Kategorie V:
Stan (pozor: omezená kapacita – jen pro 6 stanů – kdo dřív rezervuje nebo přijede), bez přípojek, společné příslušenství.
Kategorie VI:
Obytný vůz/karavan (pozor: omezená kapacita – jen pro 6 vozidel – kdo dřív rezervuje nebo přijede), bez přípojek, společné příslušenství.

CO TAM BUDU JÍST?
V ceně je 2x polopenze (či 3x v případě prodloužení do pondělka) – snídaně (rozšířená kontinentálněcyklistická) a večeře (servírované). V přihlášce uvedu, mám-li zájem o vegetariánskou stravu. Nápoje k večeři a před i po si uhradím sám, u snídaně mám kávu a čaj v ceně. V případě dostatku pěkného počasí, suchého dřeva i chuti budu mít možnost něco opékat v plamenech cyklofestové vatry (buřty, topinky, jablka či třeba brambory si zajistím vlastní).

KDE SE DOZVÍM VÍCE?
Podrobný program Jarního Cyklofestu 2014 najdu v sekci PROGRAM.

PROČ SE MÁM ZÚČASTNIT?
Protože na Jarním Cyklofestu 2014 zkrátka nemůžu chybět a zde uvedené skutečnosti mě nalákaly k příjemným víkendovým chvílím na kole uprostřed krásné jihočeské krajiny ve společnosti zkušených cyklocestovatelů Lucie a Michal i dalších starých či nových přátel se stejnou touhou a vášní.

PODROBNÉ INFORMACE
Jarní Cyklofest 2014, v pořadí šestý víkendový cyklosraz, proběhne na Třeboňsku v Jižních Čechách – trasy máme připravené v oblasti vymezené trojúhelníkem Chlum u Třeboně–Třeboň–Nové Hrady.

Jak je již na našich jarních víkendových srazech tradicí, účastníci se mohou těšit na řadu doporučených tras, na které se mohou vydávat individuálně či při společných vyjížďkách s cyklovůdcem. Trasy povedou do atraktivního okolí – blízkého či vzdálenějšího. Účastníci se budou moci vydat na jednu stranu do příjemného, rovinatého světa jihočeských rybníků i na stranu opačnou, kde čeká krajina více zvlněná či se vydat až přímo do nitra Novohradských hor. Na své si tradičně určitě přijdou cyklisté všech výkonnostních skupin, tedy draci, rodiny s dětmi a rovněž tahači vozíků dětských i psích.

Hlavní program Jarního Cyklofestu 2014 tvoří individuální vyjížďky po doporučených trasách v pátek a v pondělí a individuální či skupinové vyjížďky v sobotu a v neděli. V sobotu a v neděli se pojedou vybrané trasy v doprovodu organizátorů a cykloprůvodců Lucie a Michala. Navržené trasy jsou vhodné pro cyklisty všech věkových i výkonnostních kategorií. Každý si v tomto krásném jihočeském prostředí určitě přijde na své.

Zkušený cyklocestovatel a světoběžník Michal Jon povede v sobotu a v neděli vždy jednu z tras určenou především zdatnějším cyklistům. Trasy určené pro začínající cyklisty, pro méně zdatné nebo letos dosud „nerozježděné“ cyklisty a pro rodiny s dětmi ve vozících či na vlastních kolech bude průvodcovat neméně zkušená cyklocestovatelka a světoběžnice Lucie Jonová… první Češka, která na kole objela svět si tentokrát zapřáhne dětský vozík s Marečkem (již poměrně zkušeným cyklocestovatelem se statistikou 3000 odseděných kilometrů ve vozíku v celkem čtyřech evropských zemích za léto 2013).

Účastníkům víkendového Jarního Cyklofestu 2014 poskytne zážitky rovinatá a pohodová krajina CHKO Třeboňsko a kraj příjemných jihočeských rybníků i řeky Lužnice. Zdatnější účastníci mohou zavítat i do nedalekých kopců Novohradských hor. Cílem vyjížděk se jistě stanou nedaleká města Třeboň a Nové Hrady, úchvatná hráz rybníka Rožmberk, pomník Emy Destinové, zřícenina Cukštejn, národní přírodní památka Terčino údolí, národní přírodní rezervace Červené blato, cesta kolem Světa (rybníka :-) ) i cesta kolem světa (v podobě zdejších unikátně pojmenovaných osad: Benátky, Paříž, Nový York, Malý a Velký Londýn, Texas, Bosna…). Vydat se můžeme i do Nové Bystřice a cestou to vzít k sousedům za kopečky a navštívit příhraniční městečko Litschau a blízký nejsevernější bod Rakouska (jen nezapomeňte na doklad totožnosti a vezměte i kapesné v tvrdé měně na kávičku a něco sladkého).

Letošní doprovodný program bude dle zvyklostí opět velmi bohatý. Připravili jsme již tradiční soutěž ve výměně duše a cyklo-troj-boj pro dospělé i dětskou variantu pro nejmenší účastníky. Kulturně společenské večery budou letos obzvláště pestré – promítání, besedy, rekapitulace uplynulých cest, plánování cest budoucích, výměna zkušeností, sobotní tombola, klábosení o čemkoliv, popíjení čehokoliv… Zkrátka bude to klidné, divoké, pohodové, bombové. My sami už se opět nemůžeme dočkat!

Páteční večerní promítací program věnujeme prvnímu filmu o Šnekovi, kterého jsme loni na Jarním Cyklofestu v Benešovském Mlýně vyprovázeli na jeho cestu kolem světa. Možná dojde i na telemost Chlum-Indie (či už možná Chlum-Nepál). Sobotní večerní promítání bude patřit některé z cest Lucie a Michala. A bude-li ze strany účastníků Jarního Cyklofestu zájem, jedním z bodů večerního programu může být i diskuse nad letošním velkým přerodem cyklocestovatele v závodníka: jak se to dělá, co je nutné obětovat, co je nutné podstoupit či jak to bolí, rozhodne-li se cyklista postavit na start nejdelšího a nejtěžšího silničního závodu této planety.

Ubytování na Jarním Cyklofestu 2014 bude v pokojích s vlastním příslušenstvím, v pokojích, kdy je příslušenství společné vždy pro tři sousedící pokoje. Letos je z provozních důvodů rekreačního zařízení omezená kapacita pro zájemce o nocleh ve stanu či v obytném voze (neváhejte s rezervací!). Nově letos Jarní Cyklofest zařazuje možnost noclehu na karimatce pod střechou (alias jakože v tělocvičně – nějak tak, jak to znáte z řady turistických akcí, ale v tomto případě to není obyčejná tělocvična :-) ). Stačí si tedy vybrat a přihlásit se – těšíme se na všechny staré i nové tváře!

Stravování je zajištěno v jídelně naší základy. V ceně víkendu je polopenze. Snídaně – velmi rozšířené kontinentálněcyklistické. Večeře – servírované ve stejné jídelně RS Lesák. Vegetariánům rádi při včasném požádání zajistíme odpovídající skladbu polopenze.

I letos se můžete rozhodnout pro delší poznávání zdejšího kraje a zvolit tedy delší variantu Jarního Cyklofestu – tentokrát pojatou jako prodloužený víkend od pátku do pondělí.

A na závěr tradiční prosba, stále opakovaná a u někoho pořád nepochopená: Jarní Cyklofest 2014 se týká jízdy na kole – my, organizátoři, velmi doporučujeme každému cyklistovi zúčastnit se této akce s nasazenou cyklistickou přilbou na hlavě (nikoliv zavěšenou na řidítkách či připevněnou na nosiči!). A též připomínáme, že je velmi pravděpodobné, že při vyjížďkách pojedeme i po vedlejších silnicích – dodržujte proto dopravní předpisy! Každý se akce účastní na vlastní nebezpečí.

Co víc dodat? Snad jen tolik: neseďte doma a naplánujte si cyklovíkend na Jarním Cyklofestu 2014!

Na setkání se těší a pohodové přípravné kilometry přejí

Lucie a Michal Jonovi
cyklocestovatelé, zakladatelé a organizátoři Cyklofestu
www.luciemichal.cz