Program


 • 9:00 Prolog – předfilm pro pamětníky
  Čeští indiáni dobyli Ameriku
  České televizi skončila licence na dokument o Závodě napříč Amerikou (RAAM 2014), proto jej zařazujeme do programu pro ty diváky, kteří jej ještě neviděli, nebo pro ty, jež si chtějí příběh prvního českého týmu, který se postavil na start a 4850km dlouhou trať nejtěžšího silničního závodu na planetě úspěšně zdolal v čase 6 dní 22 hodin a 71 minut, zopakovat.

 • 10:00 Blok D (dopolední)

  Jaromír Krejčí: Korsika – ostrov krásy
  Tradiční účastník Cyklofestu a odborník na Středomoří nás tentokrát provede po smaragdovém ostrově, jedním z evropských cykloturistických rájů. Toto promítání nás poučí, pobaví a inspiruje.

  Markéta Hroudová + Luděk, Víťa a Šárka Zigáčkovi: S dětmi na východ
  Průzkum cyklostezek východní Evropy aneb co tam, kurwa, będziecie szukać v tej Rosiji? Neboli putování cyklorodinky Polskem, Běloruskem a Ukrajinou až do Ruska. Sdělí nám své postřehy i cykloděti? A vozí ještě nočník?

  Tomáš Navrátil: Nejlepší nováček RAAM 2017
  Setkání s ultracyklistou, který do cíle 4900km dlouhého Závodu napříč Amerikou dorazil v kategorii sólo na 6.místě v čase 11 dní 16 hodin a 29 minut jako teprve druhý Čech v historii závodu. A zároveň si Tomáš domů odvezl i cenu pro nejlepšího nováčka v tomto nejtěžším silničním cyklistickém závodě naší planety.

 • 13:00 Blok O (odpolední)

  Maroko – biková karavana (film), trailer.

  Dalibor Beneš: Zimní Sibiří na koloběžce
  Další z pozvaných, který nemá na lýtku převodník. Ovšem pozor, tohle je skutečný blázen! Vydat se v zimě napříč Sibiří na koloběžce skutečně nezní jako nápad, který by se zrodil v hlavě zcela normálního člověka. Anebo ano?

  Markéta Peggy Marvanová: Na kole přes Skalisté hory
  Peggy je neskutečná… Kromě jiných bláznivých (a úspěšných) extrémních závodů má za sebou i přejezd Skalistých hor od kanadského Banffu po mexicko-americkou hranici. Téměř 4500km v totální divočině a bez podpory. Takže jak je to s těmi medvědy? A co parťák, neujížděla mu moc? A jak oslavila vítězství, kterého dosáhla jako vůbec první Evropanka vůbec?

 • 16:00 Blok P (podvečerní)

  Lucie a Michal Jonovi: Úchvatné cyklotrasy světa
  Projedeme se kolem světa po těch nejúchvatnějších cyklistických trasách, které Lucie s Michalem zařadili do tohoto výběrového promítání – impulsem k němu byla nová kniha „Úchvatné světové cyklistické trasy“, která právě vyšla (a bude na Cyklofestu k zakoupení).

  Matěj Balga: Kolem světa na kole i na kajaku
  A na závěr ta největší pecka! Matěj je ještě ošlehaný větrem z cest, vrátil se do cíle celkem nedávno. Jeho zážitky ze vskutku unikátní cesty kolem světa stojí za to.

  Tombola a dražba – tradiční závěr Cyklofestu Tradiční součásti Cyklofestu. Na koho se usměje štěstí při losování vstupenek o hodnotné ceny? Kdo podpoří handicapované cyklisty v dražbě slavných cyklistických artefaktů?

Změna programu vyhrazena.Představujeme hosty CYKLOFESTu 2017
 • Čeští indiáni dobyli Ameriku
  Trailer k filmu


 • Jaromír Krejčí: Korsika – ostrov krásy
  Nádherně smaragdově zelený ostrov uprostřed azurových vod Ligurského moře je bezpochyby jedním z nejkrásnějších regionů Evropy. Po právu bývá nazýván perlou Středomoří či ostrovem krásy. Ideální místo na dovolenou pro milovníky čisté přírody, přitom nacházející se jen poměrně nedaleko od domova. Hory sahající od moře až do dvoutisícových výšek, barevné skály a podobně barevné opuštěné černé, šedé, červené i bílé pláže. Průzračně čisté potoky i řeky, moře s krystalicky čistou vodou. Lesy pinií, háje korkových dubů, plantáže pomerančovníků a tisíce let staré olivovníky. Kamenná městečka, s atmosférou rezonující s ozvěnou strhující korsické národní hudby, doslova utopená v zeleni a připomínající staletí krvavé historie. Tohle všechno se jinde než na Korsice zažít nedá. Každý den na Korsice byl trochu jiný. Vzpomínky na tento fascinující ostrov nás přiměly se sem vrátit. Po často odvážně vedených silnicích jsme tak ostrovem plným tisíců barev a vůní projeli křížem krážem a na dvou cestách najeli více než dva tisíce kilometrů. Korsika se stala ostrovem našeho srdce. Uchvátí i vás…
  Více info: www.cyklostranky.eu


 • Markéta Hroudová + Luděk, Víťa a Šárka Zigáčkovi: S dětmi na východ
  „Průzkum cyklostezek východní Evropy aneb co tam, kurwa, będziecie szukać v tej Rosiji? Tak takhle přesně se nás zeptala jedna starší Polka, u které jsme navečer čepovali vodu. Měli jsme za sebou víc než týden cesty a blížili se k Běloruským hranicím. Na otázku, co tam chceme hledat, jsme odpovědět neuměli. Dojet na kole do Ruska nás napadlo asi měsíc před samotným odjezdem. Východní Evropa je přesně ten směr, který máme rádi. Podívat se do Moskvy a do Kyjeva bylo naším dlouholetým přáním, ale nikdy nás nenapadlo, že bychom se tam mohli vydat na kole. Navíc s dětmi.“
  Šárka (9 let) a Víťa (10 let) Zigáčkovi jsou určitě jedni z nejmladších českých cyklocestovatelů. Mají už v nohách víc než deset tisíc kilometrů na kole natěžko (s brašnami) a za sebou takové cesty jako přes Alpy do Benátek, z Čech až do Ruska nebo kličkování rumunskými Karpaty po nejvyšších sedlech. Když dostali otázku, na kterou cestu vzpomínají nejraději, shodně oba vybrali tu do Ruska.
  Ač z valné většiny po rovinkách, nebylo to vůbec lehké. Jak se s dětmi šlape po východní Evropě, jaké mají v Polsku a Bělorusku cyklostezky, zda žijí na Ukrajině a v Rusku pohostinní lidé, jak se dá v sedmi letech za šest týdnů ujet skoro tři tisíce kilometrů a ještě se přitom naučit azbuku… To vše a třeba i něco navíc se vám pokusí Víťa s Šárkou osobně na Cyklofestu prozradit.
  Více info: www.epastorek.cz

 • Tomáš Navrátil: Nejlepší nováček RAAM 2017
  Tomáš si libuje v extrémních závodech, většinou těch, které jede cyklista bez podpory – dlouhé trasy, extrémní podmínky, dobrodružství, překonávání sebe sama, fyzická i psychická zátěž. V roce 2015 zkusil závod napříč Evropou Transcontinental Race – za jedenáct dní ujel přes 4100km, projel třináct států a umístil se na třetím místě. Mezi jeho další úspěchy patří 3.místa na extrémních závodech Šediváčkův long (240km, jeden z nejtěžších závodů psích spřežení a cyklistů na zimních speciálech) a Loudání (600-800km, extrémní cyklistický nonstop závod v Česku). Letos se rozhodl postavit na start 4900km dlouhého Závodu napříč Amerikou (Race Across America – RAAM). Do cíle dorazil v kategorii sólo na 6.místě v čase 11 dní 16 hodin a 29 minut, povedlo se mu to jako teprve druhému Čechovi v historii závodu, zároveň si odvezl domů i prestižní cenu pro nejlepšího nováčka.
  Více info: www.tomnavratil.cz
 • David Spáčil: Maroko – biková karavana (film)
  Není nad to, prodloužit si bikovou sezonu někde v teplých krajích. Pojďme se projet třeba do největšího ráje off roadu, do Maroka. Vždyť říjen a listopad jsou na cestu ideální… Vlastně stačí jen naložit kolo do bedny a sednout do letadla. Za pět hodin dosednete na africké půdě. Marocké cesty jsou jako z Krylovy písně: „Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína…“ Probít se přes Antiatlas vyžaduje velkou dávku odhodlání a houževnatosti. Celodenní natřásání na kole je ale samozřejmě bohatě odměněno kouzelnými výhledy na drsnou hornatou krajinu. A to za to stojí!
  Autorem dokumentu je David „Havran“ Spáčil – vizionář, cestovatel a umělec velmi širokého záběru: od etologie velbloudů, přes počítačové hry a startupy, až po džungle, hory a pouště pěti kontinentů.
 • Dalibor Beneš: Zimní Sibiří na koloběžce
  „Na koloběžce od oceánu k oceánu – napříč Sibiří… Bude to povídání o tom, že
  - mám koloběžky hodně rád, jak si je i stavím a jak s nimi jet napříč Sibiří je poměrně nezvyklé až blbé;
  - že myslet si, že na ruském Dálném Východu komunikace snad ani nejsou je velmi výstižné;
  - že běhat za medvědem do roští je též blbé;
  - že mráz je nejlepší cestář je též velmi výstižné;
  - že uchlastat Hlavního inženýra dolu na uhlí lze, ne že ne;
  - že noční vytí vlků je nejlepší ukolébavka;
  A samozřejmě to bude i o dobrých lidech, losích biftecích, stroganině ze sobích jater, andělu strážném a dalších zajímavostech.“
  „Narodil jsem se před 63-lety ve znamení Raka a tudíž (dle horoskopu) jako člověk veskrze domácky založený a problémům a dobrodružství nepříliš nakloněný. Jsem stavební technik, který celý rok šetří dovolenou, pak 1x za rok vyjede někam na Sibiř a tam ze sebe rychle shodí ten celoroční civilizační nános, aby se pak pokorně po měsíci vrátil domů do Podolí.“
  „Na Sibiř, či spíše na Dálný Východ a Sever, jezdím stále znovu a znovu hlavně pro ty nekonečné a pusté prostory, kde máte pocit, že jste tam snad první na světě. A abych byl poctivý, tak také proto, abych uspokojil to mužské EGO, to, že člověk je ještě pořád pašák (cha,cha). Chystám se tam příští rok po dvanácté.“
  Více info: http://liborbenes.webnode.cz
 • Markéta Peggy Marvanová: Na kole přes Skalisté hory
  Více o Peggy zde http://peggymarvanova.cz


 • Lucie a Michal Jonovi: Úchvatné cyklotrasy světa
  „Afrika, Ameriky, Asie, Austrálie, Evropa, Antarktida – na všech kontinentech této planety jsme na kole jeli (nebo se alespoň o to snažili). Po více než 135.000km tu je tedy otázka: kdeže tedy podle nás jsou ty nejkrásnější trasy? V pouštích? V horách? Při pobřeží oceánů? Podél řek či jezer? V terénu? Po hladkém asfaltu? Po sračkové silnici? V civilizaci? V divočině? A naše odpověď? Všude. Zastoupení v našem výběru je vskutku pestré. A taktéž je těžké odpovědět na otázku – která je ta úplně nejkrásnější. Vždy to bude „jedna z nej“. Každý to máme jinak.“
  Za téměř 26 společných let na cestách mají Lucie a Michal Jonovi na kontě přes 135000 expedičních cyklokilometrů v 51 zemích všech kontinentů. Mají za sebou i unikátní tříletou non-stop cestu kolem světa (68175km, 34 zemí, 7 kontinentů), přičemž Lucie je první a stále jedinou Češkou, která na kole objela non-stop svět, Michal je teprve druhým Čechem – oba tvoří první český pár, kterému se toto povedlo, a zároveň jsou prvními Čechy, kteří svět objeli na horských kolech. Jsou zapsáni v České knize rekordů. Spolupracují s českými i zahraničními firmami, pro které testují v  náročných podmínkách cykloexpedic. Jsou autory sedmi cestopisných knih, pravidelně publikují články i fotografie a vystupují v rozhlase i televizi, provozují tři weby, organizují a průvodcují cyklistické i  outdoorové poznávací zájezdy po Evropě i po světě, pořádají cestovatelské a motivační besedy pro veřejnost, firmy i pro školy. Za svá promítání získali několik diváckých ocenění na festivalech u nás i v zahraničí. Od roku 2008 třikrát ročně připravují festival Cyklofest. V roce 2014 byl Michal závodícím kapitánem historicky prvního českého čtyřčlenného týmu, který se postavil na start a úspěšně dokončil nejtěžší cyklistický silniční závod světa – Závod napříč Amerikou (Race Across America). Lucie a Michal jsou hrdými rodiči syna Marka, který s nimi za čtyři léta stihl najet téměř 15.000km v pěti evropských zemích, nejprve se vozil v dětském vozíku, od letošního léta již ukrajuje kilometry na svém vlastním kole. Lucie a Michal jsou členy prestižního Klubu 7K, který sdružuje cestovatele, kteří zanechali stopu na každém kontinentu – Lucie a Michal zanechali na všech kontinentech nejen stopy své, ale i stopy svých bicyklů. Více informací o cestách a aktivitách Lucie a Michala Jonových najdete na www.luciemichal.cz.
 • Matěj Balga: Kolem světa na kole i na kajaku
  Na začátku byla jedna dívka, zlomené srdce, vážná nemoc a kolo z bazaru. Psal se říjen 2014, když Matěj Balga vybral osm set dolarů a vydal se hledat ztracenou lásku a léčit své rány tam, kde ožívají romány Jacka Kerouaca a dny začínají dříve. Hedvábnou stezkou projel Evropou a Asií, pracoval v čínském baru, projel pod polární září Aljašky a Yukonu, stal se bezdomovcem v San Francisku, vyzval neprostupnou džungli Darién, na nafukovacím člunu přeplul Karibské moře z Panamy do Kolumbie, ztroskotal a přišel o všechno, aby začal zase znovu a proplul Amazonskou džunglí od Pacifiku až k Atlantiku a nakonec projel Saharou až zpět k břehům Evropy.
  To je tříletá filosofická cesta nejen kolem světa, ale především do nitra duše Matěje Balgy za poetikou a smyslem života.
  Matěj je věčný hledač dobrodružství a romantiky, nomád, cyklista, vodák, příležitostný konstruktér přehnaně dlouhých souvětí, aspirující filosof a alkoholový entusiasta. Perpetuálně směřující na východ.
  Více info: www.icycleast.cz