Program


  • 9:00 pokladna a dveře Cyklofestu 2016 se otvírají

  • 9:45 předfilm
    Winterman 2016 – film o závodě, kde kolo hraje podstatnou roli

  • 10:00 BLOK I - dopolední:
    CYKLOFEST 2016 – slavnostní zahájení

    Petr Mazal: Velká cesta světem – Na kole čtyřmi kontinenty
    komentované promítání

    Jan Fiala: Přes Alpy k Jadranu – Cyklotrasa Alpe Adria
    komentované promítání

    Pavlína a Václav Blažkovi: Cyklocesty Albánií a okolím
    komentované promítání

  • 13:00 BLOK II - odpolední:

    Anička Dejmková a Fanda Drahota: Z ČR k Indickému oceánu
    komentované promítání

    Tomáš Švaříček: Kolem napříč kontinenty – Africká odysea
    komentované promítání

    3Handbikes: Na handbiku Marokem (film „Zlom vaz!“ a setkání s handbikery)
    film a rozhovor

  • 16:45 BLOK III - podvečerní:

    Lucie a Michal Jonovi: 25 let v sedle – Čtvrtstoletí na kole po světě
    komentované promítání

    Na závěr hosté z ciziny:
    Maťo Petruľák a Adam Lisý: Island na skladačke
    komentované promítání

    Úplně poslední bod programu Cyklofestu 2016:
    Losování vstupenek, dobročinná dražba a slavnostní zakončení

  • A pak už zveme všechny na AFTERPARTY
    Neděle 27.11.
    Procházka adventní Prahou (bez kol, prosím, bude to pěšky, fakt)
    Sraz v 11:00 na zastávce tramvaje č. 22 „Pohořelec“ a následná vycházka předvánoční historickou Prahou s cílem na Staroměstském náměstí (cestou klasické staropražské hospůdky, kavárničky, svařák, pivečko, zkrátka celá ta klasická předvánoční atmosféra a samozřejmě i pražské památky – plus neformální pokec s promítajícími a organizátory CF2016…).
Změna programu vyhrazena.



Představujeme hosty CYKLOFESTu 2016
  • Winterman 2016 – film o závodě, kde kolo hraje podstatnou roli


  • Petr Mazal: Velká cesta světem – Na kole čtyřmi kontinenty
    „Cílem mé sólo expedice na kole bylo najet během 300 dní 30000-40000km po čtyřech kontinentech: Asií, Evropou, Afrikou a Jižní Amerikou. Naplnění tohoto nesmělého cíle se mi nepovedlo, ale stejně jsem během 150 dní, jež jsem strávil v sedle kola, najel 27000km ve 20 zemích a to s průměrem 180km/den. Během cesty jsem mimo jiné přejel poušť Gobi, Pamír Highway, centrální Turecko, Tanzánii, větrnou Patagonii, mlžné lesy Kolumbie… Jižní Ameriku jsem možná přejel z jihu na sever v nejrychlejším čase v historii a to za 69 dní.
    …jestli nechodíš na malou, tak umřeš… …můžeš mít nějaká vnitřní zranění, krvácet do břicha… …brácho, srazil mě v Zambii kamion…
    Nikoliv našlapané kilometry, nýbrž velmi intenzívní zážitky a příhody, jež se staly během mé cesty, naplnily můj sen.“





  • Jan Fiala: Přes Alpy k Jadranu – Cyklotrasa Alpe Adria
    Ciclovia Alpe Adria Radweg (CAAR) je dálková cyklotrasa z rakouského Salzburku do italského Grada. Trasa vznikla v roce 2013 ve spolupráci rakouských spolkových zemí Salzburska a Korutan s italským regionem oblastí Friuli–Venezia Giulia. Cca 420km dlouhá trasa prochází dvěma hřebeny Alp. Hlavní alpský hřeben NP Vysokých Taur se projíždí vlakem tunelem, dlouhým cca 8400m. Na italské straně vede trasa ve dvou místech po zrušené železnici.





  • Václav a Pavlína Blažkovi: Cyklocesty Albánií a okolím
    Manželé Blažkovi procestovali Albánii na kolech. Na tuto myšlenku je přivedl jejich kamarád Honza Vlasák, který zná v Albánii snad každý kámen. Albánie je pro mnohé z nás opředená pochybnou pověstí. Hned při první návštěvě potkali spoustu zajímavých lidí, kteří dokázali jejich pochybnosti rozptýlit. Původní plán podívat se do Albánie jen jednou, dostal trhliny. Zalíbila se jim natolik, že se hned v následujících letech ještě dvakrát vrátili. Během tří cest poznali okolí Skadarského jezera, pluli albánským fjordem na Drinu, nakoukli do pohoří Prokletje a navštívili okolí Ohridského jezera. Samozřejmě k tomu přidali i příhraničí těchto míst – zavedou nás tedy na skok do sousední Černé Hory, Řecka i Makedonie.





  • Anička Dejmková a Fanda Drahota: Z ČR k Indickému oceánu
    „Nejsme žádní velcí cestovatelé, fotografové ani cyklisti – jsme vlastně celkem obyč pár – medička a geograf. Jednoho dne jsme si ale řekli, že když jsme takhle dobří druzi – měli by se z nás stát i dobro-druzi, seřídili jsme naše cyklo-oře a vydali se na cestu. O loňských prázdninách jsme tedy dojeli na kolech z Prahy až k branám Asie – do Istanbulu. Na tomhle způsobu cestování jsme se nakonec stali úplně závislí – a tak jsme se letos rozhodli pokračovat dále na východ – přes severní Turecko, Gruzii, Arménii a Írán až k Indickému oceánu.“






  • Tomáš Švaříček: Kolem napříč kontinenty – Africká odysea
    279 dní, 14300km a 1 kolo napříč Afrikou od Pyramid až po samotný jižní cíp Afriky – za tučňáky, poznáním a zážitky.
    Třicetiletý nadšenec do cyklistiky a cestování obecně, který se rozhodl už přestat své dětské sny oddalovat a přes zdravotní komplikace splnit si je, dokud je ještě možnost. A tak se rozloučil v práci, s rodinou a s kamarády a vyrazil na cestu do Afriky.





  • 3Handbikes: Na handbiku Marokem (film „Zlom vaz!“ a setkání s handbikery)
    V průběhu posledních let projela parta tří handbikerů Island, Izrael, Palestinu a před pár dny se tato sympatická ošlehaná trojice vrátila z Íránu. V minulosti se vozmen Jiří Čeloud a choďáci Martin Matěj a Pavel Přichystal vydali za dobrodružstvím i pod kruté slunce Afriky. Žít pět týdnů v sedle kola na ruční pohon, mít s sebou v krosnách sbaleno jen to nejnutnější, spát ve stanu nebo pod širým nebem, vařit na ohni – to může znít jako romantika, jenže po týdnu v metrových závějích Velkého Atlasu si účastníci cestu pamatují jako boj se zimou, časem a vlastními silami.
    Trailer k filmu





  • Letošní zahraniční hosté:
    Maťo Petruľák a Adam Lisý: Island na skladačke
    „Nápad vydať sa na Island na „skladačkách“ vznikol kde inde, ako v krčme pri pive. Tu sme sa stretli účelovo s cieľom naplánovať si nejakú letnú „dovolenku“. Na destinácii sme sa zhodli rýchlo, Island a jeho vnútrozemie nás proste lákal oboch. Ostávalo len vymyslieť, akým spôsobom krajinu prejsť. Ako prvý padol nápad ísť na mopedoch. Tento plán však stroskotal pri zisťovaní ceny trajektu. Je príliš drahý a zdĺhavý. Preto sme prešli k alternatíve cestovania lietadlom, avšak do lietadla by sme mopedy ťažko zobrali. Zrazu Maťa napadlo: „Tak zoberme bicykle, také tie skladacie, tie dáme do tašky a pôjdeme na nich.“ A tak sa teda chystáme na Island, kde chceme na týchto bicykloch, ktoré boli stvorené na úplne iné účely, precestovať 1000km. Z toho 400km nehostinným vnútrozemím, bez cudzej pomoci, len z vlastných zásob.“
    * Přednáška bude v původním znění a bez titulků :-)





  • A na závěr organizátoři Cyklofestu:
    Lucie a Michal Jonovi: 25 let v sedle – Čtvrtstoletí na kole po světě
    „První rande jsme měli na kole. Druhé také. Až třetí bylo normální na kafi s palačinkou. První cestu s brašnami jsme jeli z Prahy na Šumavu. Pak jsme dojeli podél Dunaje až do Bratislavy a zpět. Pocit svobody a větru ve vlasech nás poté zavál do různých koutů Evropy, kilometry i zkušenosti přibývaly a naše touha jezdit a objevovat sílila stále víc a víc, což vedlo k tomu, že jsme se jednoho dne rozhodli pro radikální změnu našich životů. Dali jsme oba výpověď, všechno prodali a vydali se na tříletou non-stop cestu kolem světa na kole. Od té doby cyklistikou a cykloturistikou žijeme. Na svých cyklovýpravách cestujeme bez doprovodného týmu, vše potřebné si vozíme v brašnách či ve vozících, po souši se přesouváme výhradně na kole, v žádné situaci „nešvindlujeme“ pomocí vlaků, autobusů, autostopu apod., neboť ctíme krédo Reinholda Messnera, že cílů se má dosáhnout „férovými prostředky“. Co nás tedy motivuje? Co je tím naším motorem? Co nás drží při životě v krizových situacích? Proč se na některá místa vracíme a kam už nikdy nechceme? Dopujeme? Proč se nevrátíme k původní profesi kantorů? A kam pojedeme dál? Nejen tyto otázky zodpovíme v průřezovém promítání o čtvrtstoletí na cestách na kole po různých koutech naší krásné planety.“
    Za 25 společných let na cestách mají Lucie a Michal Jonovi na kontě přes 135000 expedičních cyklokilometrů v 51 zemích. Mají za sebou i unikátní tříletou non-stop cestu kolem světa (68175km, 34 zemí, 7 kontinentů), přičemž Lucie je první a stále jedinou Češkou, která na kole objela non-stop svět, Michal je teprve druhým Čechem – oba tvoří první český pár, kterému se toto povedlo, a zároveň jsou prvními Čechy, kteří svět objeli na horských kolech. Jsou zapsáni v České knize rekordů. Spolupracují s českými i zahraničními firmami, pro které testují v náročných podmínkách cykloexpedic. Jsou autory sedmi cestopisných knih, pravidelně publikují články i fotografie a vystupují v rozhlase i televizi, provozují tři weby, organizují a průvodcují cyklistické i outdoorové poznávací zájezdy po Evropě i po světě, pořádají cestovatelské a motivační besedy pro veřejnost, firmy i pro školy. Za svá promítání získali několik diváckých ocenění na festivalech u nás i v zahraničí. Od roku 2008 třikrát ročně připravují festival Cyklofest. V roce 2014 byl Michal závodícím kapitánem historicky prvního českého čtyřčlenného týmu, který se postavil na start a úspěšně dokončil nejtěžší cyklistický silniční závod světa – Závod napříč Amerikou (Race Across America). Jsou hrdými rodiči syna Marka, který s nimi za čtyři léta stihl najet ve svém cyklovozíku cca 12.000km ve čtyřech evropských zemích a další kilometry už nyní přidává na svém kole. Lucie a Michal jsou členy prestižního Klubu 7K, který sdružuje cestovatele, kteří zanechali stopu na každém kontinentu – Lucie a Michal zanechali na všech kontinentech nejen stopy své, ale i stopy svých bicyklů. Více informací o cestách a aktivitách Lucie a Michala Jonových najdete na www.luciemichal.cz.