Program


  • 9:00 pokladna a dveře Cyklofestu 2013 se otvírají

  • 10:00 BLOK I:
    CYKLOFEST 2013
    – oficiální zahájení

    Martin Adámek: Kolem Polska na lehokole
    Hlavně (ale nikoliv výhradně) za technikou v zemi severních sousedů.
    Slávka Chrpová: Na kole do Santiaga po Via de la Plata
    Šéfredaktorka časopisu Cykloturistika na jedné z poutních cest do Santiaga de Compostela.
    Speciální host: Kola pro Afriku
    Krátký film a rozhovor se zakladateli zajímavého projektu.
    Jan Vlasák: Cyklotremp v Kazachstánu a Kyrgyzstánu
    Vynikající zábavný vypravěč na další ze svých východních anabází.
    Speciální host: Vlastimil Svoboda – Řekou a silnicí s otlačenou zadnicí
    Rozhovor s autorem a křest jeho nové knihy.

    (pauza I + přestávkový program v předsálí)

  • 14:00 BLOK II:
    Jaromír Krejčí: Andalusie – na kole k Herkulovo sloupům
    Cyklovýprava za historií a přírodou po nejjižnějším cípu Iberského poloostrova.
    Speciální host: bude doplněno
    Lucie a Michal Jonovi: Ekvádor, Peru, Bolívie – andská trojka v sedle kola
    Zakladatelé a organizátoři Cyklofestu při nejnáročnější části rekordní tříleté cesty kolem světa.
    Speciální host: „nová žena“ Annie Londonderry
    Křest českého překladu knihy a zároveň i pokus o vyvolání ducha této první ženy, která na kole objela svět.

    (pauza II + přestávkový program v předsálí)

  • 17:30 BLOK III:
    Speciální hosté: Milan Silný a Josef Janča – Z Bíliny na Sněžku
    Cesta za rekordem aneb dobře naplánovaný výlet – krátký film a povídání o rekordní jízdě z nejnižšího na nejvyšší bod ČR.
    Radim Jebavý, David Novotný a Dominik Hašek: Tři chlapi na kole v Himálaji
    Hokejová legenda se dvěma parťáky na cestě z Bhútánu přes Indii do Nepálu.
    Josef Zimovčák: Tour de France na vysokém kole
    Legenda a propagátor jízdy na vysokém kole jako předjezdec na nejznámějším závodě silničních profesionálů.

    Velké finále
    Finále divácké soutěže, tombola, dobročinná dražba.
    Vyhlášení výsledků celodenní divácké soutěže a předávání cen vítězům;
    losování vstupenek o hodnotné ceny věnované partnery festivalu;
    dobročinná dražba, jejíž výtěžek věnujeme na správnou věc.


  • 20:00
    CYKLOFEST 2013 – oficiální zakončení
    …a start CYKLOFEST 2013 Afterparty

Změna programu vyhrazena.



Představujeme hosty CYKLOFESTu 2013
  • Martin Adámek: Kolem Polska na lehokole
    Hlavně (ale nikoliv výhradně) za technikou v zemi severních sousedů.
    O cestě:
    Náchodský cestovatel Martin Adámek je zárukou, že v prezentaci bude vidět leccos zajímavého z techniky a (její) historie, ale na své si přijdou i příznivci zvířat, moře a další romantiky. Uvidíte např.: dodnes běžně používanou historickou pozemní lanovku pro lodě (místo zdymadla); pobřežní majáky a lodě (oboje i zevnitř), vlnolamy a přístavy; různá silniční vozidla; kombinovanou železniční trať s evropským i sovětským rozchodem; vojenské pevnosti (mj. z 16.stol.); Vlčí doupě z 2.sv. války; nepříliš známý vyhlazovací tábor (po úspěšné vzpouře zcela zahlazený a utajený); nejdelší dřevěné molo v Evropě; dvojitě proslulé varhany v Olivě a mnoho jiného z techniky a historie. Také ale dojde na Křivý les s raritně vytvarovanými živými borovicemi rostoucími do oblouku; ryby v přímořském akváriu; zubry i s telaty; hřebčín s (anglo)arabskými koňmi. A kromě toho Martin promítne a okomentuje klasické záběry moře (vč. noci a východu Slunce); hor; architektury; exponátů v nejen technických muzeích. Zazní i pár autentických autorských veršů z této cesty. Cesta na lehokole na těžko okolo Polska proběhla v roce 2011, trvala 41 dní a měřila 3544km. Začala a skončila přirozeně v pohraničním Náchodě, kde Martin žije.
    O autorovi: V civilu zejména webový programátor (a VŠ pedagog + doučovatel),
    v letech 2004-2007 uskutečnil sérii systematicky navazujících cyklistických výprav „Čtyřikrát z Náchoda na těžko k moři a zpět“ (první cesta ve skupině, další již samostatně), v r.2008 na kole na těžko objel Českou republiku a v r.2011 na naloženém lehokole Polsko. V r.2013 provedl necyklistickou cestovatelskou výjimku – se svým historickým mikrobusem Škoda 1203 navštívil Maďarsko (ještě s kolegou a jeho Š 1203). Infografika se stručným souhrnem cest: prezentace.
    Dále je Martin autorem článků z různých oborů, dvou populárně-odborných knih a lecčeho dalšího. V minulosti jezdil na letní dětské cykloturistické tábory – 15 let bez přerušení, z toho 10 let jako vedoucí, z toho 3 roky jako hlavní vedoucí tábora. Narodil se v r.1983 v Náchodě, kde žije dodnes. Více informací naleznete na osobním webu: www.adamek.cz.




  • Slávka Chrpová: Na kole do Santiaga po Via de la Plata
    Dámské sólo šéfredaktorky časopisu Cykloturistika na jedné ze španělských poutních cest do Santiaga de Compostela.
    O cestě:
    Méně známá poutní stezka s názvem Via de la Plata prochází provincií Andalusie a chudým dobytkářským krajem Extremadura. Název území je odvozen od „extremamente duro“ (extrémně tvrdý), což evokuje drsnost kraje hraničícího s Portugalskem. Jak moc tvrdých bylo 700 kilometrů značené cesty pro sólo cestovatelku? Jaké na ni čekaly nástrahy? Co všechno musela překonat? Poradila si se všemi těmi technickými, orientačními a logistickými situacemi? Tyto otázky vám zodpoví šéfredaktorka časopisu Cykloturistika Slávka Chrpová, která vás provede v multimediální projekci po cestě, jež vybudovali Římané. Na ní pak zakládali města, překlenovali údolí mosty a viadukty, stavěli divadla a arény. Přijďte se inspirovat, nabrat zkušenosti, abyste příště už mohli poutníky slovy Bueno camino! zdravit sami.






  • Jan Vlasák: Cyklotremp v Kazachstánu a Kyrgyzstánu
    Vynikající zábavný vypravěč na další ze svých východních anabází.
    My o Honzovi:
    Skvělý vypravěč, jedinečný bavič, svérázný cyklotremp i závodník, který miluje hlavně maratony a extrémní MTB závody, autor čtyř knih a webových stránek www.cyklotremp.cz; Honza patří spolu s námi, organizátory Cyklofestu, k festivalovému inventáři, neboť vystoupil na všech podzimních Cyklofestech.
    Honza o svém šestém promítání na Cyklofestu: „Kazachstán je obrovská země – jako půlka Evropy. Přitom má pouhých 15 milionů obyvatel. Je to nejvnitrozemštější ze všech vnitrozemí a počasí tomu odpovídá. V létě tu panují příšerná vedra; v zimě holomrazy –40°. A když člověk vidí tu poušť kolem, diví se, že těch lidí tu žije tolik. Na bicyklu jsem se toulal jihem země a zabrousil i do Kyrgyzstánu. Ten je osídlený hustěji a není divu. V horách je život příjemnější.“



  • Jaromír Krejčí: Andalusie – na kole k Herkulovo sloupům
    Cyklovýprava za historií a přírodou po nejjižnějším cípu Iberského poloostrova.
    O cestě:
    Tam, kde se potkávají vody Středomoří a Atlantiku a kde je Starý kontinent na dosah černé Africe, vystavěl kdysi bájný Herkules své sloupy značící konec tehdejšího známého světa. Antického hrdinu a jeho sloupy má ve svém znaku i Andalusie. Nejjižnější cíp Iberského poloostrova byl odedávna křižovatkou kultur, o čemž ostatně svědčí i jeho jméno. Region zosobňuje to netypičtější ze Španělska, jaké si lze představit. I když se mnohým vybaví pouze zažitá klišé o kraji sherry, flamenka a býčích zápasů, na cestovatele zde čeká mnohem více. Fascinující středomořská krajina, v níž jsou jako perly rozeseta bílá města, úžasná architektura ovlivněná staletími maurské nadvlády, a také přívětivost a pohostinnost zdejších obyvatel.
    O autorovi: Jaromír Krejčí, aktivní turista a také příležitostný cestovatel na kole, spoluzakladatel Brněnského spolku cykloturistiky. Při práci v softwarové společnosti, ale i na svých cestách, má blízko k fotografování. Ve volném čase se věnuje publicistice a je dlouholetým spolupracovníkem redakce časopisu Cykloturistika. Cesty soustřeďuje do oblastí jižní a západní Evropy, zvláště do Středomoří a do Alp. „Cestování na kole považuji za nejlepší způsob poznávání krás přírody, odkazů minulosti i současného života,“ dodává o sobě. Na kole projel prakticky celou Českou republiku a navštívil dvě desítky dalších zemí. S partnerkou Janou najel v sedle kola po Starém kontinentu desítky tisíc kilometrů. Více info na www.cyklostranky.eu.





  • Lucie a Michal Jonovi: Ekvádor, Peru, Bolívie – andská trojka v sedle kola
    Zakladatelé a organizátoři Cyklofestu při nejnáročnější části rekordní tříleté cesty kolem světa.
    O tématu:
    Řekne-li se Ekvádor, Peru či Bolívie, vybaví se nám především hory a dřina. Každá z těch zemí nám během 5000 našlapaných kilometrů přichystala velmi intenzívní zážitky, každá z těch zemí nám během 2,5 měsíce nabídla úžasnou přírodu, veselé i dramatické situace, milé lidi, pohled do historie – to vše doprovázeno nekompromisními cyklistickými galejemi. Přijďte si poslechnout, jak jsme tuto andskou trojku prožili (a přežili) v sedle kola během tříleté cesty kolem světa, jak jsme jezdili ve výškách nad 4500 m n.m., jak jsme se vyrovnávali s kokou, s pouštěmi, s více než stokilometrovými stoupáními, se zlomenými žebry…
    O nás: Za 21 let jsme podnikli řadu společných cyklistických výprav, na kontě máme 130 000 cykloexpedičních kilometrů, na kole jsme spolu projeli 51 zemí na všech kontinentech, máme za sebou tříletou non-stop cestu kolem světa dlouhou 68 175 km, přičemž Lucie je první a zatím jedinou Češkou, která na kole objela svět. Od roku 1995 o našich cestách publikujeme, jsme autory velkého množství článků (nejvíc v časopise Cykloturistika), v nakladatelství Cykloknihy nám vyšlo sedm cestopisných knih (pár z nich už je vyprodáno), momentálně píšeme osmou (pokračování našeho bestselleru Cyklostezky Evropy). Jsme zapsáni v České knize rekordů, v roce 2008 jsme založili Cyklofest a od té doby třikrát do roka tento festival cyklistiky velmi rádi organizujeme, průvodcujeme cyklozájezdy pro české cestovky, pořádáme besedy pro veřejnost i pro školy, překládáme do češtiny anglické průvodce Lonely Planet. Kromě našeho psa Ernesta (z útulku Bouchalka) nás momentálně hooodně zaměstnává náš šestnáctiměsíční Marek (z porodnice Motol) – za letošní léto s námi ve svém vozíku Chariot CTS CX1 najel zhruba 3000 km po 4 evropských zemích a taktéž nám i pomohl odprůvodcovat pět cyklozájezdů pro CK Kudrna. Více o nás a našich cestách i aktivitách najdete na www.luciemichal.cz.




  • Radim Jebavý, David Novotný a Dominik Hašek: Tři chlapi v Himálaji
    Hokejová legenda se dvěma parťáky na cestě z Bhútánu přes Indii do Nepálu.
    O výpravě:
    „Na přelomu zimy a jara letošního roku jsme vyrazili do Himalájí, kam jsme se vydali zdolat trasu z málo navštěvovaného Bhútánského království přes indické západní Bengálsko do hlavního města Nepálu Káthmandů. Složení naší tříčlenné skupiny bylo shodné jako při předloňském okruhu po Balkáně, tedy Radim Jebavý, David Novotný a slavný hokejový brankář Dominik Hašek. Plánovaná cyklotrasa však nebyla jednoduchá. Kromě nádherných úseků vedoucích krásnými údolími nebo přes táhlé kopce s nezapomenutelnými výhledy na zasněžené osmitisícové vrcholky jsme v jedné části kvůli své bezpečnosti dokonce raději použili přejezd autem.“
    O třech aktérech: Radim Jebavý – učitel a trenér na FTVS UK Praha, kondiční trenér hokejového „A“ týmu Rytíři Kladno, reprezentačních plavců z SVC Praha a ženské softballové reprezentace. Spolu s Davidem Novotným vyráží každoročně na cyklistické výpravy už přes deset let. Na cykloturistické akci měl na starosti plánování trasy. David Novotný – spolumajitel sportovní agentury. Na akci měl nelehkou funkci vyřizování cestovních víz a hlavního servismana. Dominik Hašek – bývalý hokejový brankář. Cykloturistické putování bylo jeho druhou akcí, na kterou se s Radimem a Davidem vydal. Měl především funkci překladatele.




  • Josef Zimovčák: Tour de France na vysokém kole
    Legenda a propagátor jízdy na vysokém kole jako předjezdec na nejznámějším závodě silničních profesionálů.
    Josef Zimovčák
    se na začátku 90. let svezl na historickém vysokém kole, a to mu změnilo (alespoň částečně) život. A protože všechno, co dělá, dělá naplno, stal se v průběhu let nejznámějším jezdcem na tomto stroji. Začal se spolupracovníky vyrábět repliky historických kol, ale hlavě – začal lámat rekordy a naplňovat zdánlivě nesplnitelné cíle. Dnes je držitelem světového rekordu na 24 hodin (522 504 km, Brno, 1996), přejel USA od západu na východ (4356 km za 27 dnů, 1998), projel nejslavnější cyklistické závody v režimu profesionálů vždy den před hlavním pelotonem – Tour de France (2005), Giro d´Italia (2006), La Vuelta (2007), je mnohonásobným mistrem světa na různé vzdálenosti, v roce 2008 absolvoval RI Okna Tour 2008, kdy během 21 etap objel republiku (2840 km), v roce 2009 se vydal do Bruselu, kde v první polovině toho roku vlála česká vlajka na pomyslně nejvyšším stožáru. V roce 2010 poprvé uskutečnil jízdu Na kole dětem napříč Českou republikou, aby podpořil léčbu onkologicky nemocných dětí. Jednou je nikdy, dvakrát je zvyk, říká české rčení. Aby se z pomoci stal zvyk, zorganizoval akci v červnu 2011 podruhé, nyní již připravuje tradiční pátý ročník na rok 2014. Pepa prostě nemůže vysoké kolo odložit. Vlastně může – když opravdu musí. V roce 2006 těsně před cílem Giro d´Italia zastavil a skončil, když se dozvěděl, že se jeden z jeho doprovodných vozů stal účastníkem dopravní nehody, při níž zahynul motocyklista. Za tento krok byl oceněn českou cenou Fair Play. Pepa jezdí pro radost svoji i přátel, kteří ho doprovázejí, těch, kteří se třeba jen na kousek přidají, i těch, kdo ho jen sledují, nebo kolem nichž projede. Více najdete na www.nakoledetem.cz.








    A jako speciální hosté na CYKLOFESTu 2013 vystoupí (další jména zde budeme průběžně doplňovat):

  • Kola pro Afriku
    Krátký film „Pomoc, která se točí“ a rozhovor se zakladateli zajímavého projektu.
    Roman Posolda a Richard Gazda nejen o tom, proč a jak se kola sbírají, jak se přepravují a jak se v Gambii využívají. Společnost Kola pro Afriku o.p.s. byla založena v únoru roku 2012 v Ostravě. Inspirací se staly charitativní organizace Jole Rider a hnutí Bicycles for Humanity, stejně tak také osobní zkušenosti zakladatelů českého projektu. Jejím posláním je prostřednictvím iniciativy české společnosti umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání. Tuto cestu dětem umožní kola, která darují lidé v ČR. Kola přivezená do Afriky podpoří celkovou gramotnost a větší možnost pracovního uplatnění, zvýšení občanského statutu lidí v Africe. Více na www.kolaproafriku.cz.



  • Vlastimil Svoboda: Řekou a silnicí s otlačenou zadnicí
    Rozhovor s autorem a křest jeho nové knihy.
    Předchozí dvě knihy Vlasty Svobody jsou beznadějně vyprodané, tato kniha vychází k jeho osmdesátým narozeninám, které bude mít v prosinci letošního roku. Třetí knížka Vlasty není jen o kole, je i o jeho soužití se živlem, v němž se našel a jenž ho živil. O vodě. O Vltavě, Labi a Odře, o řekách, po nichž se plavil na lodích Československé plavby labsko-oderské. Své milované toky v myšlenkách neopustil, ani když mu byla odebrána plavecká knížka a on dosluhoval jako vazač břemen v holešovickém, mělnickém, smíchovském a radotínském přístavu. Při těžké práci, ke které se dostal zradou kolegy, si čistil hlavu touhou po dálkách v sedle svého kola, jemuž přezdíval Bludný Holanďan podle jeho oblíbené opery Richarda Wagnera. Kolo a lodě se v této knize prolínají, mnohokrát loď posloužila k dopravě tam, kde začala autorova cyklistická cesta. Poznáme svérázný svět šífáků, lidí od vody, chlapů tvrdých, ale přímých. Zaznamenané historky nepostrádají humor a jsou velice čtivé. Na závěr zažijeme, jaké to je, když se přihlásí zdravotní potíže a cykloturista se musí smířit s tím, že nastal definitivní konec jeho kariéry. Když může cestovat už jenom ve vzpomínkách. Ty jsou ale v případě autora tak zajímavé, že se s nimi rozhodl ve své třetí knize se svými čtenáři podělit. Motto: Čím silnější tělo, tím víc poslouchá, čím starší tělo, tím víc poroučí.


  • Milan Silný a Josef Janča: Z Bíliny na Sněžku
    Cesta za rekordem aneb dobře naplánovaný výlet – krátký film a povídání o rekordní jízdě z nejnižšího na nejvyšší bod ČR.
    Aktéři:
    Milan Silný, 43 let, bydliště Slaný, autor tří knih o kopcích a organizátor extrémního závodu Loudání; Josef Janča, 37 let, bydliště Kamenice. Společně se řídí heslem: „Nežijeme proto, abychom jezdili na kole. Jezdíme na kole proto, abychom žili.“



  • A možná přijede i „nová žena“ Annie Londonderry
    Křest českého překladu knihy a zároveň i pokus o vyvolání ducha této první ženy, která na kole objela svět (v letech 1894-1895).
    Kniha Petera Zheutlina je o jedné z nejpozoruhodnějších cest, kterou kdy žena podnikla, a vychází poprvé v českém překladu s dobovými fotografiemi.
    Kdo vlastně byla první žena, která objela svět na kole? Do současnosti se o ní u nás nikdo nezmínil ani slovem. A to přesto, že byla v Americe jednou z nejslavnějších žen 19.století. Byla volnomyšlenkářkou spojující v sobě sportovkyni, odvážnou obchodnici a světoběžnici.
    Onou první ženou, která na bicyklu obkroužila zeměkouli, byla Annie „Londonderry“ Cohen Kopchovsky. Narodila se jako Annie Cohen v židovské rodině v Rize v dnešním Lotyšsku v roce 1870 a ještě jako dítě emigrovala s rodiči do Spojených států. V osmnácti letech se provdala za Maxe Kopchovského a měla s ním v následujících čtyřech letech tři děti.
    V roce 1894 dočasně opustila manžela a své malé děti ve věku 5, 3 a 2 roky a 25.června odstartovala v Bostonu před davem 500 lidí na cestu kolem světa. Jejím cílem bylo objet zeměkouli za 15 měsíců a navíc si vydělat 5000 dolarů. Cestou vyměnila vlající sukni a korzet za pánské podkasané kalhoty sahající pod kolena a svůj ženský 42 liber vážící bicykl Columbia za pánský Sterling vážící pouhých 21 liber. Kvůli zimě stočila směr své cesty více na východ a poté už směřovala do Evropy. Do francouzského Le Havru připlula 3. prosince 1894. I přes byrokratické překážky a přesto, že byla severně od Marseille přepadena a okradena, vzpomínala Annie, že cesta přes Francii byla vrcholem jejího putování. Z Paříže na jih země se přesunula za dva týdny. Parníkem se přepravila přes Středozemní moře do Egypta, kde podnikla krátké výlety. Pak pokračovala do Jeruzaléma, do současného Jemenu a přes Ceylon stále na východ až do Singapuru. Přes Koreu se dostala do Japonska a z Jokohamy se plavila lodí zpět na americký kontinent do San Franciska. Cestou si musela v hlavních městech obstarávat podpisy amerických konzulů, aby dokázala, že země skutečně navštívila.
    Do San Franciska připlula 23. března 1895 a pokračovala do Los Angeles a na sever do Denveru. Během cesty měla četné obecenstvo, které o ní často vyprávělo někdy až smyšlené příběhy. Někteří se dokonce ptali, zda je vůbec žena. Nazpět dorazila opravdu po 15 měsících. I přes kritiku, že cestovala více s kolem než na něm, dokázala, že byla impozantní cyklistkou. Nebyl to jen fyzický výkon, nebyla to jen zkouška psychické odolnosti a odvahy ženy, byl to test schopností postarat se sama o sebe v tehdejším světě.
    Kniha vyšla v USA teprve před nedávnem, přesto v ní autor Peter Zheutlin poutavě popisuje příběh starý bezmála sto dvacet let. Čirou náhodou se mu podařilo zachránit sbírku diapozitivů, které Annie poslala z cesty domů, a dokonce vypátral její vnučku Mary.