Program

Jarní CYKLOFEST 2011

PREZENTACE

Po příjezdu do místa konání cyklosrazu Jarní Cyklofest 2011 – Autokemp v Jablonném v Podještědí – se musíte prezentovat u vjezdu do areálu u pořadatelů JCF2011. Na prezentaci dostanete startovní balíček, stravenky, instrukce k ubytování a další informace.
Pro předem přihlášené na internetu i pro účastníky bez předchozího přihlášení bude prezentační stan otevřen v následujících časech:
čtvrtek 19.5. 8:00-10:00  15:00-20:00
pátek 20.5.8:00-10:0015:00-20:00
sobota 21.5.8:00-10:00
neděle 22.5.8:00- 9:00
Plánujete-li přijet mimo uvedené časy, můžete se předem domluvit s organizátory, kdy prezentaci nejlépe provést.


PROGRAM

Hlavní program Jarního Cyklofestu 2011 tvoří individuální či skupinové vyjížďky na kole – ve čtvrtek, v pátek, v sobotu i v neděli. Trasy vedou do blízkého i vzdáleného atraktivního okolí. Navržené trasy jsou vhodné pro cyklisty všech věkových i výkonnostních kategorií tak, aby si každý cyklista v atraktivní oblasti Lužických hor mohl užívat. Vybrané trasy se pojedou v doprovodu místních znalců (průvodců). Start společných výletů bude upřesněn vždy den předem. Všechny navržené trasy budou zakresleny do centrální mapy na hlavní nástěnce CYKLOFESTU.

Na účastníky víkendového srazu čekají vyjížďky zvlněnou krajinou Lužických hor na české i německé straně pohoří, projedeme se i Polskem a oblastí Ralsko, která se nachází jižně od Jablonného v Podještědí. Cílem výletů se může stát sklárna Ajeto! v Lindavě, kde plánujeme společnou exkurzi, stejně jako speciální pivovar Kocour ve Varnsdorfu, prohlédneme si zříceninu Sloup v Čechách, Panskou skálu (populární „Varhany“) u Kamenického Šenova, za hranicí navštívíme (ředitelovu) vesnici Jonsdorf, lázeňské městečko Oybin s typickou lázeňskou promenádou i půvabnou zříceninou (menší horská prémie), větší horské prémie můžou čekat na hraničních vrcholech Hvozd (749m) a Luž (792m), dětem se bude líbit nejen mini-zoo a trampolína s dětským hřištěm na nedalekém ranči Malevil, ale určitě i motýlí dům v Jonsdorfu (rodinné vstupné 14,- euro), kde se to hemží i ještěrkami, hady a pavouky. Dalšími cíli můžou být Mimoň (třeba i s nějakým mimoněm) i nedaleká průrva Ploučnice a také třeba česko-německo-polské trojmezí u Hrádku nad Nisou se zajížďkou do historického centra Žitavy. Bezpočet tras pro horská kola najdete přímo v CHKO Lužické hory, kde obklopeni pískovcovými skalami a hlubokým lesy bude zaručeně relaxovat vaše mysl (těla už o něco méně…). Pro zájemce plánujeme i projížďku (nikoliv zas až takovým závodním tempem…) po trati slavného MTB závodu Malevil Cup, a tedy i možnost vyzkoušet si trať, kde se budou prohánět závodníci z celé Evropy při ME v maratonu horských kol, které se tu bude konat v červnu 2012.

Jarní Cyklofest 2011 se týká jízdy na kole – my, organizátoři, velmi doporučujeme každému cyklistovi zúčastnit se této akce s nasazenou cyklistickou přilbou na hlavě (nikoliv zavěšenou na řidítkách či připevněnou na nosiči!).
Je velmi pravděpodobné, že se při vyjížďce pojede i po vedlejších silnicích – dodržujte proto dopravní předpisy!
Každý účastník se akce zúčastní na vlastní nebezpečí!


ČASOVÝ ROZPIS

Program bude dolaďován průběžně na místě. Proto zde chybí časy společných vyjížděk i jejich konkrétní trasy a cíle, neboť toto budeme dolaďovat na místě podle aktuální situace. Organizátoři si vyhrazují právo změn, např. vlivem počasí či nálady kolektivu.


ČTVRTEK 19.5.

8:00-10:00
Prezentace

8:00-10:00
SOUTĚŽ – kvalifikace do pátečního večerního finále - tradiční cyklofesťácká výměna duše na čas, letos inovovaná pravidla.
Každý soutěžící musí mít vlastní nářadí na výměnu duše, jednu náhradní duši, pumpičku… a vlastně i celý vlastní bicykl – letos bude průběh trošičku jiný.

Denní vyjížďky – čas výjezdu a cíle budou v předstihu upřesněny.

Prezentace
15:00-20:00

15:00-19:00
SOUTĚŽ – kvalifikace do pátečního večerního finále.

19:30-20:30
Večeře – česká klasika

20:30
Program v hlavním sále

Oficiální zahájení a přivítání účastníků Jarního Cyklofestu 2011
+
1. cyklocestovatelská beseda s promítáním
Cyklostezky Rakouska – Lucie Kovaříková a Michal Jon
Něco pro inspiraci k pohodové cykloturistice za hranicemi – prostřednictvím obrázků z několika cest a komentáře L+M projedeme ty úplně nejvýznamnější rakouské cyklostezky.
+
2. cyklocestovatelská beseda s promítáním
Cyklostezky Německa – Lucie Kovaříková a Michal Jon
A vzápětí se podíváme do další pro cykloturistiku zaslíbené země – opět půjde o něco pro inspiraci k pohodové cykloturistice za hranicemi. Prostřednictvím obrázků z několika cest a komentáře L+M projedeme několik vybraných cyklostezek.


PÁTEK 20.5.

7:00
Budíček na požádání

7:30-8:30
Švédský stůl (snídaně)

8:00-10:00
Prezentace
8:30-10:00
SOUTĚŽ – kvalifikace do pátečního večerního finále.

Denní vyjížďky – čas výjezdu a cíle budou v předstihu upřesněny.
15:00-20:00
Prezentace

15:00-18:00
SOUTĚŽ – kvalifikace do pátečního večerního.

19:00
SOUTĚŽ – FINÁLE – tři absolutně nejrychlejší z kvalifikace při výměně duše v honbě za atraktivními cenami.

19:30-20:30
Večeře – ekvádorská klasika

20:30
Program v hlavním sále

Druhé oficiální zahájení a přivítání účastníků Jarního Cyklofestu 2011
+
3. cyklocestovatelská beseda s promítáním
Karibikem na kole – Lucie Kovaříková a Michal Jon
„Na kole s brašnami brázdíme společně svět již 18 let, za sebou máme tříletou cestu kolem světa, po všech koutech světa máme našlapáno přes 120000 expedičních kilometrů, kdybychom kroužili jen po rovníku, vjeli jsme do čtvrtého kola. Poslední cesta byla cestou úniku – před středoevropským sněhem jsme v prosinci 2010 uletěli do Karibiku.
Ach, Karibik! Pláže, bary, diskotéky, golfová hřiště… tak o tom promítat nebudeme. Jsme především cyklocestovatelé a bez kola cestovat snad už ani neumíme. Ta necelá tisícovka kilometrů, kterou jsme na osmi karibských ostrovech najeli, předčila všechny naše představy. Jaký tedy je pohled ze sedla kola na karibské ostrovy a ostrůvky (Sv. Martin, Sv. Kryštof, Sv. Lucie, Antigua, Barbados, Dominika, Grenada, Portoriko)?
„Vítejte v džungli!“ slyšíme od domorodce, když nám kdesi uprostřed Portorika dává mačetu – vzali jsme si ji a nelitujeme: bez ní (a bez pekelného štěstí) bychom tu dnes nepromítali.“
+
CYKLOFEST-DISCO – DJ Roura a jeho hity


SOBOTA 21.5.

7:00
Budíček na požádání

7:30-8:30
Švédský stůl (snídaně)

8:00-10:00
Prezentace

Denní vyjížďky – čas výjezdu a cíle budou v předstihu upřesněny.

18:00
Závod dospělých – CYKLO-TROJBOJ
Kategorie žen a mužů bez rozdílu věku, mladší 18 let diskvalifikováni, příp. startují jen se souhlasem přítomného rodiče či zákonného zástupce. Časomíra ruční. Závod se řídí pravidly UCI. Přilba povinná (bez diskuse). Anti-dopingová kontrola (první tři a další tři vylosovaní). Trať: krátká. Okolnosti: pozoruhodné. Obtížnost: ano. Start a cíl: u hlavního stanu Cyklofestu v areálu Autokempu. Obrátka: ano (kalíšků i na trati).

19:30-20:30
Večeře – u ohně

21:00
Program v hlavním sále

Třetí oficiální zahájení a přivítání účastníků Jarního Cyklofestu 2011 (no oficialit není nikdy dost)
+
Vyhlášení výsledků CYKLO-TROJBOJE
+
4. cyklocestovatelská beseda s promítáním
Caminho Portugues – Slávka Chrpová
Tři ženy na méně známé poutní stezce do Santiaga de Compostela.
Poutní cesta do Santiaga de Compostela, tzv. Camino Francés je jednou z nejznámějších, ale také nejpřeplněnějších poutních cest vůbec. Naopak Caminho Portugues prochází na severu Portugalska zapomenutým a méně navštěvovaným krajem Minho, kde vás osloví sluncem prozářené vinice, staré olivovníky, okolo kterých prošly už tisíce poutníků, ospalá atmosféra měst, jako je Sao Pedro de Rates, Barcelos, Ponte de Lima, Valença, se zachovalými historickými jádry a úzkými uličkami, románské vesnické kostelíky i majestátní katedrály, kamenné svaté kříže na křižovatkách cest, meandry potoků, přes něž se klenou římské mosty či svatojakubské mušle zavěšené na batozích poutníků. Přijďte vychutnat atmosféru této méně známé poutní stezky, která je úzce spjata se životem sv. Jakuba a jeho šířením Kristova poselství v Iberii, v multimediální projekci šéfredaktorky časopisu Cykloturistika Slávky Chrpové. Ta spolu se dvěma dalšími ženami – Lucií Růžkovou a Ludmilou Rumlovou – projela v roce 2010 na kole natěžko trasu z Porta do Santiga de Compostela, což bylo v době, kdy se slavil svatý compostelský rok. Přijďte se inspirovat, abyste příště už mohli poutníky slovy Bom caminho! zdravit sami.
+
Tombola – napínavé losování o hodnotné ceny
+
Volná rozprava, pro zájemce promítání filmů z cyklistického prostředí.


NEDĚLE 22.5.

7:00
Budíček na požádání

7:30-8:30
Švédský stůl (snídaně)

8:00-9:00
Prezentace

9:00
DĚTSKÝ CYKLO-TROJBOJ
(časomíra: ruční; přilba: určitě povinná; pomoc rodičů či doprovodného týmu na trati: naprosto vyloučená; účast všech dospěláků v hledišti: vítaná až skoro povinná)
Vyhlášení výsledků a dekorování vítězů ihned po skončení závodu.
+
Start do posledních společných vyjížděk
+
…a od večerních hodin se můžeme už těšit na další víkendový cyklosraz - Jarní Cyklofest 2012 bude ve dnech 17.-20.5.2012. Ale kde, ale kde???

Poznámka k soutěžím a závodům:
Účast není povinná (leč velmi doporučovaná). Ceny jsou hodnotné, vždy pro první tři v kategorii. Zápis do startovních listin probíhá při prezentaci.