Program

Sobota 3.12.2011
10:00 - 21:00
Malý sál – KD Krakov – Praha 8 - Bohnice
  • 9:00 Dveře a pokladny Cyklofestu 2011 v KD Krakov se otevírají

  • 10:00 BLOK I
    Zahájení Cyklofestu 2011

    Markéta Hroudová a Luděk, Šárka a Víťa Zigáčkovi: Rumunsko, Moldávie a Podněstří – a s dětmi (!)
    O cestě rumunským rájem a moldavským peklem aneb s dětmi ve vozíku.
    Slávka Chrpová: S hvězdáři pod polynéskou oblohou
    Nejen o akci EbiTahicykl 2011 na skládacích kolech.
    Speciální hosté: Jiří Grygar a Ebicykl; Černí koně - paracycling team.

  • 13:15 BLOK II
    Tereza Šírová a Jiří Bošek: Rwanda jako prsa africké ženy
    O putování cyklisticky méně známou zemí.
    Jan Vlasák: Návrat ze Sibiře
    Svérázný cyklotremp o jedné ze svých východních anabází.
    Speciální host zatím tajný (= neznámý)

  • 16:15 BLOK III
    Jaromír Krejčí: Sicílie a Lipary – ostrovy slunce a ohně
    Putování italským Středozemím.
    Lucie Kovaříková a Michal Jon: Patagonie – cesta na konec světa
    Divočina pod koly zakladatelů a organizátorů Cyklofestu.
    Speciální host zatím tajný (= neznámý)

  • 19:00 BLOK IV
    Ruda Růžička: Laponskem v zimě s Janem Kopkou
    Ruda Růžička se vydá s průkopníkem sněžných kol za polární září.
    Radim Jebavý a David Novotný: Jordánsko, Sýrie a Libanon
    Dva kamarádi na cyklovýpravě po Arábii.
    Losování hlavní tomboly, dobročinná dražba, vyhlášení výsledků divácké soutěže.

  • 21:00 Zakončení Cyklofestu 2011 a zahájení After-party
Změna programu vyhrazena.



Představujeme hosty CYKLOFESTu 2011
  • Markéta Hroudová, Luděk, Šárka a Víťa Zigáčkovi: Rumunsko, Moldávie a Podněstří s dětmi(!)
    O cestě rumunským rájem a moldavským peklem aneb s dětmi ve vozíku.
    „Jaké to je cestovat s malými dětmi po východní Evropě? Pít vodu ze studen, ochutnávat kvas, nocovat nadivoko a ráno ze stanu koukat na stáda ovcí? Každý den se potkávat s lidmi, kterým pohled na vozík s dětmi vyvolával úsměv na tváři a jejich srdce se otevírala.
    Pojďte spolu s námi objevovat méně známé kouty Rumunska, budete stejně jako my překvapení, jaké přírodní a historické skvosty se skrývají ve zdánlivě prázdném území mezi Karpatským obloukem a Černým mořem. Čekají Vás bahenní sopky, solný kras, soutěska Gura Dobrogei, pozůstatky osídlení z doby ještě dávno před narozením Krista a Dunajská delta.
    A potom Vám představíme Moldávii. Zemi tisíce kopců, vyprahlou a drsnou, nejchudší stát Evropy, ale o to bohatší na přívětivé lidi a nekonečné vinice. Navštívíte spolu s námi českou vesnici, největší vinné sklepy světa, hlavní město Kišiněv, skalní kláštery a spoustu dalšího. Víte například, kde leží nezávislá Podněsterská moldavská republika?
    Složení výpravy bylo následující: táta Luděk, máma Markéta, Víťa (3 roky) a Šárka (1,5 roku). Dvě plně naložená kola, stan a už značně zcestovalý žlutý vozík AZUB Jerry. Naše cesta trvala 5 týdnů a ujeli jsme během ní 2382 kilometrů.
    Více o nás na www.epastorek.cz a www.lesovna.eu.“







  • Slávka Chrpová: S hvězdáři pod polynéskou oblohou
    Nejen o akci EbiTahicykl 2011 na skládacích kolech.
    Slávka Chrpová, šéfredaktorka časopisu Cykloturistika, se v multimediální projekci ohlédne za cestou se skládacím kolem! do Francouzské Polynésie, kterou podnikla společně s cestovatelkou Ludmilou Rumlovou. Řeč bude o Tahiti a dalších šesti ostrovech – zelené a rozeklané Raiatee, vanilkovém ostrově Tahaa, turisty okupované Bora-Boře, panenském a rustikálním Huahine a nejmenším a nejzápadnějším Maupiti. Jeden z ostrovů v překladu znamená "vagina", jiný zahrnuje místo Taputapuatea, které může fungovat jako dokonalé zvukomalebné slovo pro celé srdce Tichomoří, jak se někdy Francouzské Polynésii říká. Jsou opravdu polynéské ostrovy posledním rájem na světě, jak o tom píše ve své knize Miloslav Stingl? Jaké jsou výhody cestování na skládacích kolech? Jak to vypadá, když se k ostrovům blíží tsunami a probíhá evakuace? Co měla cesta společného s tzv. ebicyklisty, Jiřím Grygarem a Milanem Rastislavem Štefánikem? Jaké krásy nabízí jižní obloha? Jaké tance předvádějí domorodci? A čekejte i jedno překvapení.


  • Tereza Šírová a Jiří Bošek: Rwanda - jako prsa africké ženy
    O putování cyklisticky méně známou zemí.
    Po červené hlíně k modrému jezeru, mezi zelenými banány a černými lidmi. O tom, že barev je ve Rwandě víc, než jsme čekali, o cestě podél bájného jezera a další zážitky ze země, která proslula báječným čajem, gorilami a brutální genocidou.







  • Jan Vlasák: Návrat ze Sibiře
    Svérázný cyklotremp o jedné ze svých východních anabází.
    „Po třech týdnech čundrování kolem Bajkalu nastal čas odebrat se domů. Před cestou jsem v Irkutsku pořídil co nejpodrobnější sehnatelnou automapu Ruska – 1:4 000 000. ono stejně není kde zabloudit. Do Evropy vede jen jedna cesta „Moskovskyj trakt“ – spojnice milionových měst Irkutsk, Krasnojarsk, Novosibirsk, Omsk...světa neznalý euroameričan by předpokládal, že to bude přinejmenším čtyřproudová asfaltka. Omyl. Tady je hlavní dopravní tepna železnice – Transsibiřská magistrála. Necítím potřebu jet celou cestu na bicyklu. Účelem je poznat Sibiř, jak tu jde život. Ne urazit těch 8000 kilometrů vlastní silou.“




  • Jaromír Krejčí: Sicílie a Lipary – ostrovy slunce a ohně
    Další z jeho putování Středozemím.
    Sicílie, přezdívaná ostrov slunce, ztělesňuje to nejtypičtější ze Středomoří, co si lze představit: vůněmi a barvami prosycená subtropická příroda, vysoké hory, azurové moře a množství památek z nejrůznějších věků a kultur. Z dob antických tu mimo jiné najdete zachovalejší řecké památky, než leckde v Řecku, obdivovat se můžete fascinující architektuře výstavných barokních měst, vystavěných na troskách ničivého zemětřesení, zavítat můžete i do odlehlých a turisticky neprofláknutých venkovských oblastí. A tomu všemu vévodí se svými téměř tři a půl tisíci metrů Etna, nejvyšší činná sopka Evropy. Kdo navštíví Sicílii, neměl by vynechat ani skupinku Eolských ostrovů, u nás známých spíše jako Liparské, podle největšího z ostrovů. Také zde vás bude provázet sirný dým i ostré paprsky jižního slunce.







  • Lucie Kovaříková a Michal Jon: Patagonie – cesta na konec světa
    Divočina pod koly zakladatelů a organizátorů Cyklofestu .
    Lucie, první a dosud jediná Češka, která na kole objela svět, a Michal už 20 let poznávají tuto planetu ze sedla kola, na tachometru mají natočeno přes 125000 expedičních cyklokilometrů. V roce 2008 odstartovali CYKLOFEST – festival cyklistiky, projekt, který je jako jediný v ČR zaměřen výhradně na cyklistiku a cestování na kole.
    Letos se při jejich projekci můžete pokochat obrázky a poslechnout si, jak se jezdí na kole v Patagonii. V cíli téměř tříměsíčního cykloputování po Chile a Argentině měli při této výpravě našlapáno 4548 krásných, někdy až moc drsných kilometrů. Projeli kompletně chilskou cestu cest – Carreteru Austral, přímo nad nimi se tyčily malebné vrcholy Fitz Roy a Cerro Torre, obdivovali sopky, ledovce, deštné pralesy, jezera, dravé řeky i vodopády, předlouhou argentinskou pampu, žasli nad krásou celé řady národních parků (Torres del Paine, Los Glaciares, Lanín, Laguna Blanca, Nahuel Huapi, Los Arrayanes, Puyehue, Vicente Pérez Rosales, Pumalín, Queulat a Bernardo O’Higgins). Několikrát se dostali na opravdový konec světa a také si několikrát sáhli až na úplné dno svých sil. To vše a ještě něco navíc přiblíží ve svém vystoupení prostřednictvím obrázků, živého komentáře a za doprovodu chilské a argentinské hudby.
    Lucie a Michal opět jeli na horských kolech, opět bez doprovodu, vše potřebné si vezli v brašnách. Součástí prezentace je i ohlédnutí za průjezdem Patagonií v roce 2004 při cestě kolem světa, kdy L+M šlapali jinými lokalitami.
    Při prezentaci bude možné zakoupit i některou ze sedmi publikací, které oba cestovatelé dosud napsali – a samozřejmě i nejnovější knihu „Cyklostezky Evropy“, ve které L+M průvodcovsky popisují 30 vybraných evropských cyklostezek. Více informací o Lucii a Michalovi najdete na www.luciemichal.cz.







  • Ruda Růžička: Laponskem v zimě s Janem Kopkou
    S průkopníkem sněžných kol za polární září.
    V sedle snowbiku spolu s průkopníkem extrémní cyklistiky Janem Kopkou a přáteli po zamrzlých jezerech severního Laponska. Pozorování nedozírných obzorů ztraceni přímo uprostřed bílého ničeho. Nebo sledování polární záře na jevišti polárního ticha a tmy. Krásy zimní arktické přírody, kruté mrazy i zajímavá setkání s lidmi žijícími za polárním kruhem ve vyprávění a fotografiích.







  • Radim Jebavý a David Novotný: Jordánskem, Sýrií a Libanonem na kole
    Dva kamarádi na cyklovýpravě po Arábii.
    „Vydali jsme se na Arabský poloostrov poznávat země, kam se spíš jezdí na letní dovolené a většinou to není na kolech. První zemí na naší cykloturistické pouti bylo Jordánského království. To nás ohromilo nejen svými krásnými památkami. Řádně zkoušelo naši fyzickou i psychickou odolnost od prvního do posledního dne. Pak následoval krátký odpočinek u našich kamarádů v syrském Damašku a na závěr jsme strávili pár dní v sedle v malém, ale velmi zajímavém Libanonu. Zimní putování na kolech převážně arabskými zeměmi překonalo naše očekávání!“