CYKLOFEST PLUS 2014


Sobota 29.3. – 11:00-18:00
PVA Praha-Letňany
velký sál č.1 ve vstupní hale
V sobotu 29.3. od 11:00 se po roce rozjede tradiční jednodenní promítací festival cyklistiky a cestování na kole – CYKLOFEST PLUS 2014 – který proběhne opět jako doprovodný festival veletrhu ForBikes a bude se i letos skládat z filmů a přednášek o cyklistických výpravách i z rozhovorů se zajímavými hosty.

Program (detaily viz níže):
11:00Trans-Asia na skládačkách (přednáší aktéři Monika a Jiří Vackovi)
12:15CYKLO-TALK-SHOW (rozhovory se zajímavými cyklohosty o zajímavých místech i akcích)
13:00SPOLUjízda (film o extrémním cyklistickém závodě napříč Českou a Slovenskou republikou + rozhovor se zakladatelem a účastníkem závodu handbikerem Héřou Volfem)
13:30Na kole z Kanady na Floridu (Jiří Bína o své další sólo výpravě)
15:00Pod oblohou Jižního kříže – na kole Austrálií a Oceánií (zakladatelé a organizátoři Cyklofestu Lucie a Michal Jonovi o části své tříleté non-stop cesty kolem světa na kole)
16:30Cesta je cílem – s bikery do Asie (Jiří Kroužek a Ondřej Bárta o putování po Asii)
Změna programu vyhrazena.

Vstupné na veletrh For Bikes 2014 (vstup na Cyklofest Plus 2014 je pak již zdarma): Základní vstupné 150Kč, děti do 12let zdarma.

Přijedete-li na výstaviště mezi 10. a 11. hodinou na kole, dostanete vstupenku na veletrh ZDARMA! Tato zajímavá nabídka platí každý den veletrhu. Před hlavním vchodem budou umístěny stojany na zhruba 120 kol.

Otevírací doba veletrhu For Bikes 2014:
28.-30.3. 10:00-18:00
Stránky veletrhu: www.forbikes.cz

Podrobněji k programu Cyklofestu Plus 2014:

Vy, kteří k nám do velkého sálu na Cyklofest Plus zavítáte, budete mít možnost sledovat a poslouchat zážitky českých cyklistů a cyklocestovatelů. Na plátně se v průběhu veletržní soboty objeví cyklocestovatelské prezentace z tří různých kontinentů, bikerské promítání i film o extrémním silničním závodě. V rámci tradiční Cyklo-Talk-Show proběhnou na pódiu rozhovory se zajímavými hosty ze světa cyklistiky, kteří diváky zavedou na zajímavá místa či přiblíží cyklistické projekty. Po celý den pak budou v předsálí probíhat autogramiády a výhodný prodej cyklistických knih přítomných cykloautorů.

Trans-Asia na skládačkách (přednáší aktéři Monika a Jirka Vackovi)
Transsibiřská magistrála, Bajkal, Sibiř, Říše středu – Čína, Tibet, Nepál či Írán, to byla místa, která byla někde hluboko v myslích Moniky a Jirky, ale nebyl čas, aby je mohli projet na svých oblíbených expedičních kolech. Proto vymysleli způsob, jak svůj sen zrealizovat a přitom mít kola stále u sebe. Nechali se totiž inspirovat obrovským boomem kol skládacích a trasu naplánovali tak, aby byla časově co nejkratší a zároveň co nejzajímavější. Skládací kola a vlak, dva jejich nejoblíbenější dopravní prostředky, se tak nakonec podařilo spojit v jedno a oni opravdu za 105 dní objeli Asii. Viděli 14 států, vlakem najeli více jak 20 000 km, na skládačkách téměř 2400 km, zažili mimo jiné silné zemětřesení pod Mt.Everestem, poznali „okupovaný“ Tibet, projeli si nádherná vysokohorská sedla v Himálajích, koupali se v Bajkalu či spali na Velké čínské zdi. A jelikož vše opět dokumentovali, neměli byste si nechat ujít jejich komentovanou slideshow!


CYKLO-TALK-SHOW
Vystoupí i Slavka Chrpová, šéfredaktorka časopisu Cykloturistika, které se zeptáme na cykloturistiku na ostrovech Malta a Gozo.
A druhým hostem bude už rozmrzlý Pavel Richtr, který se před pár dny vrátil z letošního ročníku závodu Iditarod Trail Invitational na Aljašce, kde vybojoval čtvrté místo.

SPOLUjízda (film a rozhovor se zakladatelem a účastníkem extrémního česko-slovenského závodu Héřou Volfem)
Krátkometrážní dokument Miloslava Doležala o unikátním a extrémním cyklistickém závodu OPEL HANDY CYKLO MARATON. První ročník non-stop týmové štafety napříč Českou a Slovenskou republikou o délce 2000 km. 4 dny a noci v sedle, smíšené týmy zdravých a handicapovaných poprvé spolu v závodu, kde platí jediné pravidlo – dojeďte zpět v limitu 111 hodin. Příběhy o touze a vůli, o spolupráci a nových přátelstvích. Jak se spolu popasovali chodící a nechodící cyklisté, co pro ně bylo nejtěžší, co je na cestě překvapilo a co jim tento závod přinesl? Film získal cenu Vládního výboru ČR pro zdravotně postižené občany za filmové publicistické dílo v roce 2013 za 3.místo v kategorii televizní publicistiky.
Trailer k filmu si můžete pustit zde.

Na kole ze severní Kanady na Floridu (Jiří Bína o své další sólo výpravě)
Jirka promítal na všech dosavadních Cyklofestech Plus, takže nemůže chybět ani letos. Tentokrát bude promítat a vyprávět o svém posledním velkém sólo putování – o cestě mnoha protikladů, ve které poznáte opuštěný Newfoundland, na kost promoknete v národním parku Cape Breton na Nova Scotia, zamilujete si kýčovitě barevný podzim v Nové Anglii, propletete se hustým provozem na Manhattanu, zanadáváte si na americkou administrativu ve Washingtonu, prohlédnete si vesmírné centrum na Cape Canaveral a po ujetí 8000 km se pobavíte v Disneyworldu v Orlandu.


Pod oblohou Jižního kříže – na kole Austrálií a Oceánií (zakladatelé a organizátoři Cyklofestu Lucie a Michal Jonovi navazují na loni započaté podrobné ohlédnutí za svou tříletou non-stop cestu kolem světa na kole)
Lucie je první Češkou, která na kole objela svět. S Michalem absolvovala cestu v letech 2002–2005. Přesně za tři roky našlapali Lucie a Michal Jonovi celkem 68175 km, projeli 34 zemí a navštívili všechny kontinenty (Evropa, Asie, Austrálie, Jižní Amerika, Antarktida, Severní Amerika, Afrika a opět Evropa). Cestovali non-stop, sami, bez doprovodných vozidel, bez doprovodného týmu. Vše potřebné si vezli v brašnách na horských kolech. Přijďte si poslechnout, jak se léčí japonské omrzliny v australském žhavém létě, jak se ujíždí před požárem buše, jak se přejíždí tisícikilometrová polopoušť, jak se šlape v novozélandských Jižních Alpách, čím se živí potomci kanibalů na Fidži… Promítání obrázků z Austrálie, Nového Zélandu a Fidži je doplněno živým komentářem obou zkušených cyklocestovatelů – Lucie a Michal Jonovi mají na kontě již přes 130 000 expedičních cyklokilometrů ve více než 50 zemích této planety, jsou zapsáni v České knize rekordů, jsou autory 7 cestopisných knih, publikují v řadě časopisů, pravidelně vystupují v celostátní televizi i rozhlase a jsou členy prestižního Klubu 7K, který sdružuje cestovatele, kteří zanechali stopu na každém kontinentu – Lucie a Michal zanechali na všech kontinentech nejen stopy své, ale i stopy svých bicyklů. Více o cestách a aktivitách Lucie a Michala na www.luciemichal.cz.


Cesta je cílem – s bikery do Asie (Jiří Kroužek a Ondřej Bárta o putování po Asii)
Dokončili jsme vysoké školy, koupili nejlevnější dodávku VW Transporter T3 z roku 1990, naložili kola a vydali se na východ. Náš výlet do Thajska jsme prezentovali jako „42 kW, 20000 km, 12 zemí a 2 pitomci, kteří netuší, co je čeká“. Nakonec jsme najeli 42000 km, projeli 15 zemí, prožili neopakovatelných 8 měsíců a do Thajska jsme nedojeli… Cestovali jsme naší dodávkou, na kolech, vlakem, lodí, stopem i pěšky. Dojeli jsme na nejjižnější mys Indie, objeli na kolech Annapurnu, podívali se pod Mt.Everest, projeli jsme Tibet, Pákistán, Írán, Kyrgyzstán...


Těšíme se na setkání!
Lucie a Michal Jonovi
zakladatelé a organizátoři Cyklofestu