jarní CYKLOFEST 2015

CO
Jarní Cyklofest 2015 – víkendový cyklosraz, kde se celý den jezdí na kole, pořádají vylomeniny a večer promítá i debatuje

KDY
7.–10.5.2015
!!! Letos využíváme k prodloužení na tři dny státního svátku !!!

KDE
Chlum u Třeboně – rekreační středisko Lesák přímo naproti zámku na břehu rybníka Hejtman; mapa;
GPS: Loc: N 48°57.72013', E 14°56.02768'.

KDO TO POŘÁDÁ
Lucie a Michal Jonovi – cyklocestovatelé, průvodci, spisovatelé a zakladatelé i organizátoři festivalu cyklistiky a cestování na kole CYKLOFEST. Lucie je první (a stále jediná) Češka, která na kole objela svět (non-stop, tři roky, natěžko, bez doprovodného vozidla, 68175km). Zároveň jsou L+M první (a stále jediný) český pár, který na kole objel tuto planetu, jsou autory 7 cestopisných knih a nespočitatelné řady článků, pravidelně vystupují v televizi i rozhlase, jsou zapsáni v České knize rekordů, pracují jako cykloprůvodci pro přední české cestovní kanceláře a pořádají vlastní cyklistické i cestovatelské akce. Lucie a Michal jsou hrdými rodiči skoro tříletého Marka.

PRO KOHO
Pro cyklisty i cykloturisty všech věkových, váhových i výkonnostních kategorií. Pro cyklisty na jakémkoliv typu bicyklu. Pro malé cyklisty v jakémkoliv typu přívěsného vozíku i sedačky. Rádi přivítáme každého, kdo chce v sedle kola poznat krásy jihočeské krajiny na Třeboňsku. Rádi přivítáme každého, kdo se chce projet v trojúhelníku Chlum u Třeboně – Třeboň – Nové Hrady. Rádi přivítáme každého, kdo se chce s námi vydat na cestu kolem Světa i na cestu kolem světa, při které projedeme zdejší osady nesoucí jména Londýn, Nový York, Bosna, Texas, Paříž, Benátky... Na Jarním Cyklofestu 2015 rádi uvidíme každého, kdo má kladný vztah k aktivnímu trávení volného času a nezkazí žádnou legraci.

CO TAM BUDU DĚLAT – PROGRAM
Na Jarním Cyklofestu 2015 si budu užívat a bavit se na kole i bez. Budu poznávat krásy Třeboňska při celodenních vyjížďkách – ať již při společných jízdách či individuálně (a vydávat se na trasy doporučené organizátory či si vymýšlet vlastní). Aktivně se budu moci zúčastnit večerního a doprovodného programu připravovaného organizátory. Nebo budu jen pasivně z povzdálí přihlížet či si organizovat program vlastní. Na Jarním Cyklofestu 2015 si budu moci zasoutěžit o ceny, zafandit ostatním, držet sám sobě palce při losování tomboly, držet palce ostatním…
Detailní program v sekci PROGRAM.

KDE TAM BUDU JEZDIT – TRASY
Hlavní náplní Jarního Cyklofestu 2015 bude cykloturistika a tedy poznávání blízkého i vzdálenějšího okolí. Terén je v okolí Chlumu u Třeboně ideální k pohodové cykloturistice, roviny střídá mírně zvlněný profil, žádné výrazné kopce ani těžká stoupání na trasách nejsou. Každý den se můžu připojit ke skupině vedené průvodcem a budu si moci vybrat ze dvou tras – jedné kratší (jsem-li rodič s dítětem, jsem-li méně zdatný/á, začínající, unavený či neotlačoval-li jsem před Jarním Cyklofestem dostatečně a nyní proto trpím po předešlém dni v sedle bolestí sedací části těla…) a jedné delší (jsem-li zdatnější bicyklista, chci-li toho hodně vidět, či mám-li potřebu machrovat po víkendu před sousedkou, kolik že jsem toho za víkend ujel/a na kole…). Na trase bude průvodce dělat zastávky na oběd, kávu, pivo, svačinu, focení… Nevyhovuje-li mi jízda ve skupině a budu-li chtít jezdit sám/sama bez průvodce, mohou mi organizátoři poskytnout tipy, kam se zajet podívat a doporučí mi nejvhodnější trasu (jsem si vědom, že při jízdě ve skupině je sice větší sranda, ale zkrátka nevyhovuje každému).

JAK SE TAM DOSTANU
Autem: viz mapa.
Na kole: viz mapa.
Vlakem: nejbližší stanice je Majdalena (pozor: nádraží jménem „Majdalena zastávka“ je cca 2km severněji!), odkud to mám na základnu do Chlumu u Třeboně 6km po okresní silnici, resp. po cyklotrase č. 122. Zde se můžu kouknout na mapu.
Busem: mám-li skládačku, bude to hračka; nemám-li skládačku, nebudu to s kolem ani zkoušet.
Letadlem: kdybych byl úplně z daleka, tak se mi nabízí řádné mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni, o 50km je však blíž to v Linci. Ultralightem bych mohl zřejmě dosednout v polích kdesi v okolí Chlumu u Třeboně, pak dojít hezky pěšky. Hydroplánem to bude ale nejvhodnější, zaparkovat mohu pak přímo na pláži v areálu.

KDE TAM BUDU SPÁT – UBYTOVÁNÍ

Hlavní kategorie
Kategorie I:
Budova A – dvou i vícelůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím, televizí a chladničkou; pokoje jsou v 1.patře hlavní budovy.
Kategorie II:
Budova B – tří- a čtyřlůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím a televizí (ne, opravdu ji nemusíte pouštět…) v přízemní budově s teráskou a výhledem přímo na rybník Hejtman.
Kategorie III:
Budova C – dvou- a čtyřlůžkové pokoje se společným příslušenstvím.
Kategorie I-III – všude povlečené postele, ručníky ale nejsou(!). V budově C je televize a chladnička ve společenské místnosti.
Kategorie IV:
Karimatka – budova C – na vlastní karimatce ve velkoprostorové společné unisex ložnici (prostě normálně na zemi jako v tělocvičně; pozn.: „unisex“ není nic špatného), společné příslušenství.
Kategorie V:
Stan (pozor: omezená kapacita – jen pro 10 stanů – kdo dřív rezervuje nebo přijede), bez přípojek, společné příslušenství.
Kategorie VI:
Obytný vůz/karavan (pozor: omezená kapacita – jen pro 10 vozidel – kdo dřív rezervuje nebo přijede), bez přípojek, společné příslušenství.

CO TAM BUDU JÍST – POLOPENZE
V ceně je 3x polopenze (či 2x v případě kratšího pobytu) – snídaně (rozšířená kontinentálněcyklistická) a večeře (servírované). V přihlášce uvedu, mám-li zájem o vegetariánskou stravu. Nápoje k večeři a před i po si uhradím sám, u snídaně mám kávu a čaj v ceně. V případě dostatku pěkného počasí, suchého dřeva i chuti budu mít možnost něco opékat v plamenech cyklofestové vatry (buřty, topinky, jablka či třeba brambory si zajistím vlastní, příp. výhodně směním s okoloopékajícími).

KDE SE DOZVÍM VÍCE?
O kus níže v části „Podrobné informace“.

PROČ SE MÁM ZÚČASTNIT?
Protože na Jarním Cyklofestu 2015 zkrátka nemůžu chybět a zde uvedené skutečnosti mě nalákaly k příjemným víkendovým chvílím na kole uprostřed krásné jihočeské krajiny ve společnosti zkušených cyklocestovatelů Lucie a Michala i dalších starých či nových přátel se stejnou touhou a vášní. („Staré tváře vítáme, staronové rovněž, nováčky vítáme také a navíc je eště i zaučíme,“ pozn. ředitele Cyklofestu MJ)

PODROBNÉ INFORMACE
Jarní Cyklofest 2015, v pořadí sedmý víkendový cyklosraz, proběhne letos podruhé v řadě na Třeboňsku v Jižních Čechách – trasy máme připravené v oblasti vymezené trojúhelníkem Chlum u Třeboně–Třeboň–Nové Hrady, oproti loňsku trochu obměníme či projedeme znovu („To se nevojezdí…“ pozn. ředitele Cyklofestu MJ).

Jak je již na našich jarních víkendových srazech tradicí, účastníci se mohou těšit na řadu doporučených tras, na které se mohou vydávat individuálně či při společných vyjížďkách s cyklovůdcem. Trasy povedou do atraktivního okolí – blízkého či vzdálenějšího. Účastníci se budou moci vydat na jednu stranu do příjemného, rovinatého světa jihočeských rybníků i na stranu opačnou, kde čeká krajina více zvlněná či se vydat až přímo do nitra Novohradských hor. A rozhodně nevynecháme ani jízdu „za čáru“ na nějaký ten rakouský zákusek s kafíčkem. Na své si zkrátka určitě přijdou cyklisté všech výkonnostních skupin: draci, pohodáři, rodiny s dětmi a rovněž i tahači vozíků dětských i psích.

Hlavní program Jarního Cyklofestu 2015 tvoří individuální vyjížďky po doporučených trasách ve čtvrtek a individuální či skupinové vyjížďky v pátek, sobotu a v neděli. V pátek, v sobotu i v neděli se pojedou vybrané trasy v doprovodu organizátorů a cykloprůvodců Lucie a Michala. Navržené trasy jsou vhodné pro cyklisty všech věkových i výkonnostních kategorií. Každý si v tomto krásném jihočeském prostředí určitě přijde na své.

Zkušený cyklocestovatel a světoběžník Michal Jon povede v sobotu a v neděli vždy jednu z tras určenou především zdatnějším cyklistům. Trasy určené pro začínající cyklisty, pro méně zdatné nebo letos dosud „nerozježděné“ cyklisty a pro rodiny s dětmi ve vozících či na vlastních kolech bude průvodcovat neméně zkušená cyklocestovatelka a světoběžnice Lucie Jonová… první Češka, která na kole objela svět, si tentokrát zapřáhne dětský vozík s Marečkem (již poměrně zkušeným cyklocestovatelem se statistikou 5000 odseděných kilometrů ve vozíku v celkem čtyřech evropských zemích za léta 2013-2014).

Účastníkům víkendového Jarního Cyklofestu 2015 poskytne zážitky rovinatá a pohodová krajina CHKO Třeboňsko a kraj příjemných jihočeských rybníků i řeky Lužnice. Zdatnější účastníci mohou zavítat i do nedalekých kopců Novohradských hor. Cílem vyjížděk se jistě stanou nedaleká města Třeboň a Nové Hrady, úchvatná hráz rybníka Rožmberk, pomník Emy Destinové, zřícenina Cukštejn, národní přírodní památka Terčino údolí, národní přírodní rezervace Červené blato, cesta kolem Světa (rybníka) i cesta kolem světa (v podobě zdejších unikátně pojmenovaných osad: Benátky, Paříž, Nový York, Malý a Velký Londýn, Texas, Bosna…). Vydat se můžeme i do Nové Bystřice a cestou to vzít k sousedům za kopečky a navštívit příhraniční městečko Litschau a blízký nejsevernější bod Rakouska (jen nezapomeňte na tvrdou měnu „ojro“ na rakouskou kávičku s nějakým tím cukrlátkem).

Jak už to na Jarních Cyklofestech chodí, bude letošní doprovodný program opět velmi bohatý. Připravili jsme již tradiční soutěž ve výměně duše a cyklo-troj-boj pro dospělé i dětskou variantu pro nejmenší účastníky. Kulturně společenské večery budou letos obzvláště pestré – promítání, besedy, rekapitulace uplynulých cest, plánování cest budoucích, výměna zkušeností, sobotní tombola, klábosení o čemkoliv, popíjení čehokoliv… Zkrátka bude to klidné, divoké, pohodové, bombové. My sami už se opět nemůžeme dočkat!

Čtvrteční večerní promítací program věnujeme druhému filmu o Šnekovi, kterého jsme na Jarním Cyklofestu 2013 v Benešovském Mlýně vyprovázeli na jeho cestu kolem světa. Možná dojde i na telemost Chlum-Sydney (kam Šnek dovezl svůj domeček). Páteční večerní promítání bude patřit klábosení s Lucií a Michalem a pro zájemce, kteří dosud neviděli promítneme film „Čeští indiáni dobyli Ameriku“ – dokumentu o historicky první účasti českého týmu v nejtěžším silničním závodě této planety RAAM 2014, kterého se Michal loni úspěšně zúčastnil. Sobotní večerní program bude ve znamení oslav – je to už 10 let, co 1.5.2005 úspěšně skončila po třech letech a 68175km tříletá cesta kolem světa Lucie a Michala.

Ubytování na Jarním Cyklofestu 2015 bude v pokojích s vlastním příslušenstvím či v pokojích, kde je příslušenství společné vždy pro více sousedících pokojů. Letos je z provozních důvodů rekreačního zařízení omezená kapacita pro zájemce o nocleh ve stanu či v obytném voze (neváhejte s rezervací!). Opět letos Jarní Cyklofest zařazuje možnost noclehu na karimatce pod střechou (alias jakože v tělocvičně – nějak tak, jak to znáte z řady turistických akcí, ale v tomto případě to není obyčejná tělocvična). Stačí si tedy vybrat a přihlásit se – těšíme se na všechny staré, staronové i zcela nové tváře!

Stravování je zajištěno v jídelně naší základy. V ceně víkendu je polopenze. Snídaně – velmi rozšířené kontinentálněcyklistické. Večeře – servírované ve stejné jídelně RS Lesák. Vegetariánům rádi při včasném požádání zajistíme odpovídající skladbu polopenze.

A na závěr tradiční prosba, stále opakovaná a u někoho pořád nepochopená: Jarní Cyklofest 2015 se týká jízdy na kole – my, organizátoři, velmi doporučujeme každému cyklistovi zúčastnit se této akce s nasazenou cyklistickou přilbou na hlavě (nikoliv zavěšenou na řidítkách či připevněnou na nosiči!). Jak si mnozí účastníci loňské poslední etapy zcela jistě pamatují, není to jen nějaké takové tlachání… v případě pádu ta přilba fakt pomůže! A též připomínáme, že je velmi pravděpodobné, že při vyjížďkách pojedeme i po vedlejších silnicích – dodržujte proto dopravní předpisy! Každý se akce účastní na vlastní nebezpečí.

Co víc dodat? Snad jen tolik: neseďte doma a naplánujte si cyklovíkend na Jarním Cyklofestu 2015!

Na setkání se těší a pohodové přípravné kilometry přejí

Cyklocestovatelé
Lucie a Michal Jonovi
zakladatelé a organizátoři Cyklofestu
www.luciemichal.cz