jarní CYKLOFEST 2013

CO?
Jarní Cyklofest 2013 – víkendový cyklosraz

KDY?
16.(17.)-19.5. – i letos je možné si cyklovíkend prodloužit a přijet už ve čtvrtek.

KDE?
Benešovský mlýn – pohodový rekreační areál na řece Blanici u Heřmaně (mezi Pískem a Protivínem v malebném koutě Jižních Čech).
GPS Loc: 49°14'6.722"N 14°9'15.852"E , mapa.

KDO TO POŘÁDÁ?
Lucie a Michal Jonovi – cyklocestovatelé, Lucie je první a dosud jediná Češka, která na kole objela svět, zároveň jsou L+M prvním a dosud jediným českým párem, který na kole objel tuto planetu, zakladatelé a organizátoři festivalu cyklistiky CYKLOFEST, autoři 7 cestopisných knih, cykloprůvodci a hrdí rodiče devítiměsíčního Marka.

PRO KOHO?
Pro cyklisty i pro cykloturisty. Pro všechny, kdo rádi jezdí na kole. Pro všechny cyklisty, co rádi jezdí rychle, pomalu, vytrvale, sprintem, natěžko, nalehko, závodně, pohodově, s foťákem, bez foťáku, s kamerou, bez kamery, od hradu ke hradu, od hospody k hospodě, na pivo, na vodu, na ionťáky, na gely, na krupicovou kaši, na zmrzlinu, na kafíčko, v rovinách, po kopcích, na horáku, na crossovém kole, na silničním, na lehokole, na tříkolce, na handbiku, na elektrokole, na svůj pohon, na odrážedle, v sedačce, v dětském vozíku, na tyči, v košíku, v psím vozíku, v elasťákách s plenou, v elasťákách bez pleny, naostro, ve spodním prádle (au…), v neelasťákách, v džínách (au-au…), ve flanelce, v bavlněným triku, ve funkčním triku, v cyklodresu, v zářivých barvách, v nenápadných barvách, s šátkem, bez šátku, v přilbě. Pro všechny, co neradi tráví víkendy na zadku u televize či bezmyšlenkovitými nájezdy na nákupní centra. Pro všechny, co se rádi baví a poznávají neznámé. Pro všechny, co chtějí trávit čas s rodinou. Pro všechny, co si od rodiny chtějí odpočinout. Pro všechny, co si chtějí odpočinout od sousedů, od práce. Pro všechny, co na kole umí. Pro všechny, co se to teprve učí. Pro všechny, co chtějí naučit jezdit na kole manžela/manželku, milence/milenku, syna/dceru, dědečka/babičku, kamaráda/kamarádku. Pro všechny, co nikoho takového nemají a pracují na tom. Pro všechny, co chtějí vyprovodit Šneka*.

CO TAM BUDU DĚLAT?
Na Jarním Cyklofestu 2013 si budu užívat a bavit se na kole i bez. Budu poznávat krásy Písecka při celodenních vyjížďkách – ať již při společných jízdách či individuálně (a vydávat se na trasy doporučené organizátory či si vymýšlet vlastní). Aktivně se budu účastnit večerního a doprovodného programu připravovaného organizátory. Nebo budu jen pasivně z povzdálí přihlížet či si organizovat program vlastní. Na Jarním Cyklofestu si budu moci zasoutěžit o ceny, zafandit, držet sám sobě palce při losování tomboly, držet palce ostatním… A také budu moci vyprovodit Šneka*.
Detailní program zde.

JAK SE TAM DOSTANU?
Na kole: viz mapa.
Na kole se Šnekem*.
Autem: viz mapa. Z Prahy po „er čtyřce“ do Písku, za Obi u Teska sjet a směr Putim do Ražic, za železničním přejezdem na začátku obce vlevo směr Heřmaň a pak pár set metrů za koncem obce vlevo u cedule „Benešovský mlýn“… (Z křížení Strakonické a pražského okruhu R1 je to 103km).
Vlakem: stanice Heřmaň (trať Písek-Protivín-České Budějovice) je zkratkou cca necelé 3km od Benešovského mlýna. Stanice Heřmaň obec (trať Strakonice-Ražice-Protivín-České Budějovice) je zkratkou dokonce ještě blíže. Viz mapa.
Busem: no s kolem asi bohužel ne…
Letadlem: nejbližší pořádné mezinárodní letiště je v Praze-Ruzyni, případně v Linci. Ultralightem se zřejmě dá dosednout na louku před bungalovy – pozor na stany účastníků!

KDE TAM BUDU SPÁT?
Penzion – dvou a vícelůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím.
Bungalovy – šestilůžkové, povlečené postele, vlastní WC a umyvadlo; sprchy společné v samostatné budově.
Ve vlastním stanu/obytném voze/karavanu.

CO TAM BUDU JÍST?
V ceně je 3x (či 2x) polopenze: bohaté snídaně formou švédských stolů a večeře (sobotní grilování, o případné vegetariány se taktéž postaráme, nápoje k večeři si hradí každý sám).

PROČ SE ZÚČASTNIT?
Protože na Jarním Cyklofestu 2013 zkrátka nemůžete chybět a výše i níže uvedené skutečnosti Vás lákají.

*Pozn.: Šnek = Jaroslav Král z Plzně. Právě tento dobrodruh a odvážlivec z Jarního Cyklofestu 2013 ostře vyrazí na svou velkou a dlouhou cestu kolem zeměkoule a my jej na jeho úvodních kilometrech doprovodíme, více na www.zemejekulata.cz.

PODROBNÉ INFORMACE
Jarní Cyklofest 2013, v pořadí pátý víkendový cyklosraz, proběhne v jihočeském Benešovském mlýně – po dvouletém poznávání jiných končin republiky se vracíme na místo, kde jsme již pobývali při JCF2009 i JCF2010 (od letoška má Benešovský mlýn nový, svěží, čerstvý, odhodlaný a všehoschopný personál).

Jak je již na našich jarních víkendových srazech tradicí, účastníci se mohou těšit na řadu doporučených tras, na které se mohou vydávat individuálně či při společných vyjížďkách s cyklovůdcem. Trasy povedou do atraktivního okolí – blízkého či vzdálenějšího. Účastníci se budou moci vydat na jednu stranu do příjemného, rovinatého světa jihočeských rybníků i na stranu opačnou, kde čeká nějaká ta neméně příjemná horská prémie v Píseckých horách. Na své si tak určitě přijdou cyklisté všech výkonnostních skupin, tedy draci, rodiny s dětmi a rovněž tahači vozíků dětských i psích.

Hlavní program Jarního Cyklofestu 2013 tvoří individuální vyjížďky po doporučených trasách ve čtvrtek a individuální či skupinové vyjížďky v pátek, v sobotu i v neděli. Navržené trasy jsou vhodné pro cyklisty všech věkových i výkonnostních kategorií. Každý si v tomto krásném jihočeském prostředí určitě přijde na své. V pátek, v sobotu a v neděli se pojedou vybrané trasy v doprovodu místních znalců (cykloprůvodců).

Zkušený cyklocestovatel a světoběžník Michal Jon povede každý den jednu z vyjížděk určenou především pro zdatnější cyklisty. Trasy určené pro začínající cyklisty, pro méně zdatné nebo letos dosud „nerozježděné“ cyklisty a pro rodiny s dětmi ve vozících či na vlastních kolech bude průvodcovat neméně zkušená cyklocestovatelka a světoběžnice Lucie Jonová… první Češka, která na kole objela svět, si tentokrát v dětském vozíku zapřáhne Marečka (na rozdíl od svých rodičů ve svých necelých 10 měsících téměř naprostého začátečníka na poli cestování na kole).

Účastníkům víkendového Jarního Cyklofestu 2013 poskytne zážitky rovinatá a pohodová krajina jihočeských rybníků, Písecké hory, stezky podél Blanice, Otavy i Vltavy. Cílem výletů se tak může stát v Písku stojící nejstarší kamenný most v Čechách, malebná jihočeská Švejkova Putim (anebo také Cimburova), místo slavné husitské bitvy u Sudoměře s obří sochou Jana Žižky, nedaleké hrady Helfenburk i Zvíkov, zámky Orlík i Kratochvíle, vydat se lze třeba za Janem Husem do Husince, zanotovat si při šlapání kolem Tálínského rybníka, u Bavorova i Vodňan či na místě Putimské brány v Písku. Děti, ale i dospělí, zcela jistě ocení i zdejší divokou přírodu: hřebčín v Novém Dvoře, závodní dostihové koně v Humňanech, hojně zastoupené vodní ptactvo na rybníku Řežabinec… kance možná potkáme v polesí Hůrka nad Putimí, bažantnicí se projedeme nedaleko Humňan a o kus dál na nás budou koukat velbloudi a lamy, mezi vděčné cíle bude jistě patřit i unikátní krokodýlí ZOO v Protivíně. V Písku se navíc o víkendu v rámci oslav 770.výročí první písemné zmínky o městu konají na Otavě populární závody dračích lodí a na nábřeží se budují i tradiční sochy z písku.

I doprovodný program bude dle zvyklostí velmi bohatý. Na pátek jsme připravili tradiční soutěž ve výměně duše, na sobotní podvečer cyklo-trojboj pro dospělé, nejmenší účastníci si v neděli po snídani vyzkouší dětskou variantu cyklo-trojboje. Kulturně společenské večery budou letos obzvláště pestré – promítání, besedy, rekapitulace uplynulých cest, plánování cest budoucích, výměna zkušeností, sobotní tombola, klábosení o čemkoliv, popíjení čehokoliv… tak např. zcela jistě proběhne lehká oslava 1.výročí svatby organizátorů Cyklofestu Lucie a Michala, se zájemci se L+M podělí o dojmy z prvního posvatebního roku života. Navíc Lucie a Michal opět prohrábnou archiv a promítnou dosud nepublikované i nepublikovatelné záběry ze svých předsvatebních cest. Na Cyklofest si přijede zajezdit i zapromítat cyklocestovatelská dvojice Monika a Jirka Vackovi (a protože se od loňského listopadu rozrostli na trojici, zcela jistě se s Barborkou zařadí do skupiny dětských vozíků). Až v sobotu zdoláme připravené sele, uskuteční se hloubková beseda se Šnekem* o jeho minulosti a především budoucnosti – český cyklista se nevydává na cestu kolem světa každý den a my jsme rádi, že na takovouto náročnou cestu budeme moci Šneka vyprovodit právě z Jarního Cyklofestu 2013… Zkrátka bude to klidné, pohodové, bombové. My sami už se opět nemůžeme dočkat!

Ubytování je letos možné v penzionových pokojích s vlastním příslušenstvím v hlavní budově Benešovského mlýna (kde se v restauraci všichni budeme stravovat), nebo v bungalovech (s vlastním WC a umyvadlem) vzdálených necelých 100 metrů, u nich se nachází též louka pro účastníky s vlastními stany či obytnými vozidly, přičemž na půli cesty mezi mlýnem a loukou se nachází společenská budova, kde bude probíhat většina večerního programu a jsou zde i sprchy pro „nepenzionované“ účastníky a komplet sociální zařízení pro stanující i karavanisty.

Stravování je zajištěno opět formou bohaté polopenze, snídaně – švédské stoly a večeře servírované či grilované pod širým nebem (vegetariánské a jiné choutky.

Jarní Cyklofest 2013 se týká jízdy na kole – my, organizátoři, velmi doporučujeme každému cyklistovi zúčastnit se této akce s nasazenou cyklistickou přilbou na hlavě (nikoliv zavěšenou na řidítkách či připevněnou na nosiči!). Je velmi pravděpodobné, že při vyjížďce pojedete i po vedlejších silnicích – dodržujte proto dopravní předpisy! Každý se akce účastní na vlastní nebezpečí.

Co víc dodat? Snad jen tolik: neseďte doma a naplánujte si cyklovíkend na Jarním Cyklofestu 2013!

Na setkání se těší
zakladatelé a organizátoři Cyklofestu
cyklocestovatelé
Lucie a Michal Jonovi
www.luciemichal.cz