Jarní CYKLOFEST 2016

Cyklistické jaro je definitivně tu!
A s ním i tradiční víkendový cyklosraz

Zveme cyklisty všech věkových i výkonnostních kategorií na náš víkendový cyklosraz Jarní Cyklofest, který pořádáme ve dnech 12.-15.května 2016 opět v Chlumu u Třeboně. Na programu jsou celodenní společné či individuální vyjížďky na kole jihočeskou (a i severorakouskou) krajinou plnou atraktivních cílů v podobě krásné přírody i kulturněhistorických památek. Nedílnou součástí víkendu je večerní promítání z cyklocest po světě, klábosení u táboráku, opékání špekáčků, popíjení vínka, dětský závod, cyklo-trojboj pro dospělé, tombola s hodnotnými cenami a spousta další zábavy. Kvalitní a pestré ubytování i skvělá polopenze jsou samozřejmostí jako každým rokem.

Přijeďte s námi strávit pohodové jarní dny (nejen) na kole!

Na setkání se těší

Lucie a Michal Jonovi
www.luciemichal.cz

PŘIHLÁŠKY
Na Jarní Cyklofest 2016 se můžete přihlásit zde níže.
POZOR POZOR! Uzávěrku přihlášek za zvýhodněnou cenu jsme prodloužili až do úterý 3.5.!

DETAILNÍ INFORMACE


CO
Jarní Cyklofest 2016 – víkendový cyklosraz, kde se celý den jezdí na kole, pořádají vylomeniny a večer promítá i debatuje o cestách i necestách na kole i bez kola.

KDY
12.–15.5.2016
Již tradičně si můžete víkend prodloužit a projíždět se s námi již od čtvrtka!

KDE
Chlum u Třeboně – rekreační středisko Lesák přímo naproti zámku na břehu rybníka Hejtman;
  mapa
GPS: Loc: N 48°57.72013', E 14°56.02768'.

KDO TO POŘÁDÁ
Lucie a Michal Jonovi – cyklocestovatelé, průvodci, motivační řečníci, spisovatelé a zakladatelé i organizátoři festivalu cyklistiky a cestování na kole Cyklofest. Lucie je první (a stále jediná) Češka, která na kole objela svět (non-stop, tři roky, natěžko, bez doprovodného vozidla, 68175km). Zároveň jsou L+M první (a stále jediný) český pár, který na kole objel tuto planetu, jsou autory 7 cestopisných knih a nespočitatelné řady článků, pravidelně vystupují v televizi i rozhlase, jsou zapsáni v České knize rekordů, pracují jako cykloprůvodci pro české cestovní kanceláře a pořádají vlastní cyklistické i cestovatelské akce. Lucie a Michal jsou hrdými rodiči skoro čtyřletého Marka, který se právě naučil jezdit na kole.

PRO KOHO
Pro cyklisty i cykloturisty všech věkových i výkonnostních kategorií. Pro cyklisty na jakémkoliv typu bicyklu. Pro malé cyklisty v sedačkách či přívěsných vozících, na odrážedlech, pidibicyklech, minibicyklech i pořádných bicyklech. Rádi přivítáme každého, kdo chce v sedle kola poznat krásy jihočeské krajiny na Třeboňsku. Rádi přivítáme každého, kdo se chce projet v lokalitě Chlum u Třeboně – Třeboň – Jindřichův Hradec – Nové Hrady. Rádi přivítáme každého, kdo se chce s námi projet mezi rybníky i kolem řek Nežárky a Lužnice. Rádi přivítáme každého, kdo se chce s námi vydat na cestu kolem Světa i na cestu kolem světa, při které opět projedeme zdejší osady nesoucí jména Londýn, Nový York, Bosna, Texas, Paříž, Benátky... Rádi přivítáme každého, kdo s námi zajede do Třeboně na kapra i do Staňkova na sumce (či na jinou místní rybí pochoutku). Na Jarním Cyklofestu 2016 rádi uvidíme každého, kdo má kladný vztah k aktivnímu trávení volného času, chce zažít pohodový víkend a nezkazí žádnou legraci.

CO TAM BUDU DĚLAT – PROGRAM
Na Jarním Cyklofestu 2016 si budu užívat a bavit se na kole i bez. Budu poznávat krásy Třeboňska při celodenních vyjížďkách – ať již při společných jízdách či individuálně (a vydávat se na trasy doporučené organizátory či si vymýšlet vlastní). Aktivně se budu moci zúčastnit večerního a doprovodného programu připravovaného organizátory. Promítat a popovídat letos přijede polosvětoběžník Jaroslav „Šnek“ Král o své cyklopouti do Austrálie, dále dorazí k plátnu pravidelný účastník Cyklofestů Petr Kosař se zážitky z Gruzie a Arménie a přítomni budou samozřejmě i organizátoři Cyklofestu Lucie a Michal Jonovi, dosud stále jediný český pár, který objel non-stop svět na kole. Na Jarním Cyklofestu si ale můžu zorganizovat program zcela vlastní či jen vše z povzdálí pozorovat. A neméně důležité je i to, že i letos si na Jarním Cyklofestu budu moci zazávodit při minizávodě o ceny, zafandit ostatním, držet sám sobě palce při losování tomboly, držet palce ostatním…
Detailní program najdu níže v sekci PROGRAM.

KDE TAM BUDU JEZDIT – TRASY
Hlavní náplní Jarního Cyklofestu 2016 bude cykloturistika a tedy poznávání blízkého i vzdálenějšího okolí. Terén je v okolí Chlumu u Třeboně ideální k pohodové cykloturistice, roviny střídá mírně zvlněný profil, žádné výrazné kopce ani těžká stoupání na trasách nejsou. Každý den se můžu připojit ke skupině vedené průvodcem a budu si moci vybrat ze dvou tras – jedné kratší (jsem-li rodič s dítětem, jsem-li méně zdatný/á, začínající, unavený či neotlačoval-li jsem před Jarním Cyklofestem dostatečně a nyní proto po předešlém dni v sedle trpím bolestí sedací části těla…) a jedné delší (jsem-li zdatnější bicyklista, chci-li toho hodně vidět, či mám-li potřebu machrovat po víkendu před sousedkou/kolegou v práci, kolik že jsem toho za víkend ujel/a na kole…). Na trase bude průvodce dělat zastávky na oběd, kávu, pivo, svačinu, focení, kochání se… Nevyhovuje-li mi jízda ve skupině a budu-li chtít jezdit sám/sama bez průvodce, mohou mi organizátoři poskytnout tipy, kam se zajet podívat a doporučí mi nejvhodnější trasu, neboť mi je jasné, že jízda ve skupině nevyhovuje každému (ale na druhou stranu je při ní větší sranda).

JAK SE TAM DOSTANU
Autem: viz mapa. Parkování v areálu.
mapa
Na kole: viz mapa. Parkování pod střechou a pod zámkem. mapa
Vlakem: nejbližší stanice je Majdalena (pozor: nádraží jménem „Majdalena zastávka“ je cca 2 km severněji!), odkud to mám na základnu do Chlumu u Třeboně 6 km po okresní silnici, resp. po cyklotrase č. 122. Zde se můžu kouknout na mapu. mapa
Busem: mám-li skládačku, bude to hračka; nemám-li skládačku, nebudu to s kolem ani snad zkoušet.
Letadlem: výhradně hydroplánem, přistávací plocha hned přímo vedle pláže.

KDE TAM BUDU SPÁT – UBYTOVÁNÍ
Ubytování na JCF 2016 je opět rozděleno do několika kategorií – hotelové pokoje „se vším“ v hlavní budově; pokoje v druhé budově „á la bungalovy“ s vlastním příslušenstvím; pokoje ve třetí budově se sdíleným příslušenstvím; nebo můžete zvolit spaní ve vlastním stanu, v obytném autě/karavanu či ve společné místnosti (á la tělocvična) se sdíleným příslušenstvím. Podrobnosti k jednotlivým variantám najdete níže v kapitole „Přihlášky“.

CO TAM BUDU JÍST – POLOPENZE
V ceně je 3x polopenze (či 2x v případě kratšího pobytu) – snídaně (rozšířená kontinentálněcyklistická) a večeře (servírované). V přihlášce uvedu, mám-li zájem o vegetariánskou stravu. Nápoje k večeři a před i po si uhradím sám, u snídaně mám kávu a čaj v ceně. V případě dostatku pěkného počasí, suchého dřeva i chuti budu mít možnost něco opékat v plamenech cyklofestové vatry (buřty, topinky, jablka či třeba brambory si můžu zajistit vlastní, příp. je výhodně směním s okoloopékajícími, nebo se v klidu a pohodě oddám pochutinám dodaným organizátory Lucií a Michalem).

A PROČ SE VLASTNĚ MÁM ZÚČASTNIT?
Protože na Jarním Cyklofestu 2016 zkrátka nemůžu chybět a níže i výše uvedené skutečnosti mě nalákaly k příjemným víkendovým chvílím na kole uprostřed krásné jihočeské krajiny ve společnosti zkušených cyklocestovatelů Lucie a Michala i dalších starých či nových přátel se stejnou touhou a vášní. Anebo chci zase jednou vyvézt rodinu a strávit příjemný společný víkend v přírodě na kolech. Anebo prostě jen chci vypadnout do přírody na kole. Anebo chci při vyjížďkách a večerním juchej poznat nové kamarády se stejným koníčkem. Anebo na Jarní Cyklofest 2016 prostě a jednoduše jen chci. A chci a chci a chci!

PROGRAM


Čtvrtek 12.5.
Příjezd Individuální v průběhu dne; můžete jen zaparkovat a hned vyrazit na kolo někam do okolí.
15:00
a dále
Budou k dispozici organizátoři L+M, bude fungovat prezentace a od této chvíle se bude možné i ubytovat.
19:30 Večeře.
20:30
a dále
Společné večerní sezení a pokec s cyklocestovateli a organizátory Cyklofestu Lucií a Michalem Jonovými. Promítání z cyklocest L+M na téma, které si přítomní diváci vyberou.

Pátek 13.5.
6:00 Budíček I: pro zájemce o ranní rozcvičku na rosou zalitém travnatém břehu rybníka Hejtman za zvukového doprovodu chlumeckých kohoutů i ranního zpěvu přítomného ptactva.
7:00 Budíček II: pro zájemce o pozdní rozcvičku na břehu rybníka Hejtman za romantického doprovodu chlumeckých cirkulárek i brousků místních rolníků.
8:00 Snídaně.
9:00 Postupný start individuálních vyjížděk. Společná dětská trasa s Lucií startuje později (a dle chuti a nálady nejmladších účastníků).
Pozdní
odpoledne
Postupné návraty z denních vyjížděk.
17:00 Začátek prezentace pro ubytované od pátku.
19:30 Večeře.
20:30
a dále
Společné večerní sezení a pokec s promítáním z cykloputování po Gruzii a Arménii nazvaného „Od Kavkazu po Ararat“ Petra Kosaře, pravidelného účastníka Cyklofestu.
Zvláštní bod programu: zapíjení nových přírůstků v pelotonu (kdo netuší: k pravidelným účastníkům Adéle a Petrovi nedávno přiletěl čáp s Kryštofem).
V případě zájmu ještě jedno promítání: z cest Lucie a Michala (téma na přání).

Sobota 14.5.
6:00 Budíček I: pro zájemce o ranní rozcvičku na rosou zalitém travnatém břehu rybníka Hejtman za zvukového doprovodu chlumeckých kohoutů i ranního zpěvu přítomného ptactva.
7:00 Budíček II: pro zájemce o pozdní rozcvičku na břehu rybníka Hejtman za romantického doprovodu chlumeckých cirkulárek i brousků místních rolníků.
8:00 Snídaně.
9:00 Postupný start skupinových vyjížděk; dětská trasa s Lucií startuje později (a dle chuti a nálady nejmladších). Kromě skupin vedených Lucií a Michalem jede dnes i tzv. skupina šnečí, kterou vede Jarda „Šnek“ Král, kdy si lze vyzkoušet Jardovo tempo při cestě do Austrálie – cílem zde na Jarním Cyklofestu je dojet jen do nejbližší hospody (no, možná i do té, co je o trochu dál, než ta nejbližší, a možná ještě i o trochu dál…).
Pozdní
odpoledne
Postupné návraty z denních vyjížděk.
18:00 Blok závodů (dětský cyklo-troj-boj, cyklo-troj-boj pro dospělé).
19:30 Večeře.
20:30
a dále
Táborák, buřty a také společné večerní sezení s promítáním a komentářem Jaroslava „Šneka“ Krále o jeho dosavadní cestě kolem světa, kterou na Cyklofestu od počátku sledujeme a na kterou jsme ho z Jarního Cyklofestu 2013 všichni vyprovázeli.
Dále je na programu dekorování vítězů závodů i tombola… no, takže zase nabitý večer.

Neděle 15.5.
6:00 Budíček I: pro zájemce o ranní rozcvičku na rosou zalitém travnatém břehu rybníka Hejtman za zvukového doprovodu chlumeckých kohoutů i ranního zpěvu přítomného ptactva. Pozn. pro váhavé: „Tak aspoň jednou!“
7:00 Budíček II: pro zájemce o pozdní rozcvičku na břehu rybníka Hejtman za romantického doprovodu chlumeckých cirkulárek i brousků místních rolníků.
8:00 Snídaně. Poslední.
9:00 Postupný start skupin na vyjížďky – dětská trasa s Lucií startuje později (a dle chuti a nálady nejmladších).
Pozdní
odpoledne
Návrat z vyjížděk na základnu a individuální odjezdy domů.
Pozn.: Změna programu vyhrazena. Program a časy jsou jen orientační. Definitivní plán bude oznámen vždy až na místě den před nebo ráno u snídaně, neboť vše podstatné závisí na počasí, náladách i silách kolektivu a neovlivnitelných okolnostech mezi nebem a zemí – organizátoři si proto vyhrazují právo na změny v programu i v itineráři jednotlivých tras.

PŘIHLÁŠKY


Pokyny, kategorie, ceny, rezervace, přihlášky

Jarní Cyklofest 2016 – 8. ročník víkendového cykosrazu – se již potřetí v řadě odehraje v prostorách rekreačního střediska Lesák na břehu rybníka Hejtman v Chlumu u Třeboně. Všem účastníkům opět nabízíme maximum pohodlí a minimum starostí – na všechny čeká tradiční kompletní balík služeb včetně bohaté polopenze a kvalitního ubytování. Opět si lze zvolit i variantu prodlouženého víkendu – můžete přijet už ve čtvrtek 12. května a zůstat až do neděle 15. května.
POZOR POZOR! Uzávěrku přihlášek za zvýhodněnou cenu jsme prodloužili až do úterý 3.5.!
Doporučujeme přihlásit se včas zde na internetu – uzávěrka za zvýhodněné ceny je v sobotu 30.4.2016. Přihlásit na internetu se lze i později (do pondělí 9.5.), příp. lze přijet i bez předchozí rezervace (a tedy bez e-voucheru), avšak existuje riziko – a týká se letos především zájemců o nocleh ve stanu či obytném voze – že bude kapacita již naplněna a Vašemu zájmu o tento druh noclehu nebudeme moci vyhovět, neboť kapacita je z provozních důvodů omezena. Opět je otevřena (loni velmi oblíbená) kategorie „karimatka“, tj. nocleh pod střechou na zemi. Nejasnosti a dotazy vyřešíme rádi po mailu.

UBYTOVÁNÍ
Hlavní kategorie

Kategorie I:
Budova A – dvou i vícelůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím, televizí a chladničkou; pokoje jsou v 1. patře hlavní budovy.

Kategorie II:
Budova B – tří- a čtyřlůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím a televizí (ne, opravdu ji nemusíte pouštět…) v přízemní budově s teráskou a výhledem přímo na rybník Hejtman.

Kategorie III:
Budova C – dvou- a čtyřlůžkové pokoje se společným příslušenstvím.

Kategorie I-III – všude povlečené postele, ručník ale nejsou(!). V budově C je televize a chladnička ve společenské místnosti.

Kategorie IV:
Karimatka – budova C – na vlastní karimatce ve velkoprostorové společné unisex ložnici (prostě normálně na zemi jako v tělocvičně; pozn.: „unisex“ není nic špatného a nedávné narození mladého Kazdy s tím nemá rozhodně nic společného), společné příslušenství.

Kategorie V:
Stan (pozor: omezená kapacita – jen pro 10 stanů – kdo dřív rezervuje nebo přijede): bez přípojek, společné příslušenství.

Kategorie VI:
Obytný vůz/karavan (pozor: omezená kapacita – jen pro 10 vozidel – kdo dřív rezervuje nebo přijede): bez přípojek, společné příslušenství.

PS: Parkování kol pro všechny účastníky zajištěno pod střechou pod zámkem.

STRAVA
3x (nebo 2x) polopenze
Čtvrtek 12.5.: večeře
Pátek 13.5.: snídaně+večeře
Sobota 14.5.: snídaně+večeře
Neděle 15.5.: snídaně
Snídaně jsou velké, cyklistické; večeře servírované o několika chodech. U večeří si nápoje hradí každý sám.

KATEGORIE a CENY

Kategorie jsou označeny podle zvoleného typu ubytování a věku.
Při rezervaci nezapomeňte uvést římsku číslici označující požadovanou kategorii.
Areál není nafukovací, přihlaste se včas.

Ceník Jarní Cyklofest 2016
Níže uvedené ceny jsou celkové za jednu osobu v příslušné kategorii a zahrnují:
tři (dva) noclehy dle zvoleného typu ubytování + tři (dvě) polopenze + účastnický poplatek JCF2016 (průvodce na vybraných trasách, schematické mapky regionu, lístek do sobotní tomboly, vstupné na všechny večerní besedy s promítáním i jiný doprovodný program, vstupné do závodů, soutěží i jiných vylomenin, veškerou cyklofesťáckou víkendovou pohodu, jihočeský vzduch i bezpočet scenérií při vyjížďkách do okolí a veškerou možnou péči organizátorů Lucie a Michala Jonových). Součástí účastnického poplatku JCF2016 bude velmi pravděpodobně opět i něco chutného (vezměte si tedy zase vlastní hrneček/skleničku).

A: ČT-NE VČASNÁ REZERVACE NA INTERNETU
zvýhodněná cena (3 noci) při včasné internetové rezervaci do soboty 30.4.2016

B: ČT-NE BĚŽNÁ CENA
běžná cena (3 noci) při rezervaci na internetu do pondělí 9.5.2016;
cena na místě pro příchozí bez ohlášení/rezervace

C: PÁ-NE VČASNÁ REZERVACE NA INTERNETU
zvýhodněná cena (2 noci) při včasné internetové rezervaci do soboty 30.4.2016

D: PÁ-NE BĚŽNÁ CENA
běžná cena (2 noci) při rezervaci na internetu do pondělí 9.5.2016;
cena na místě pro příchozí bez ohlášení/rezervace


CYKLISTÉ NAROZENÍ 1950 A STARŠÍ
I-652310,-Kč2510,-Kč1540,-Kč1740,-Kč
II-652220,-Kč2420,-Kč1480,-Kč1680,-Kč
III-652010,-Kč2210,-Kč1340,-Kč1540,-Kč
IV-651500,-Kč1700,-Kč 1000,-Kč1200,-Kč
V-651500,-Kč1700,-Kč 1000,-Kč1200,-Kč
VI-651500,-Kč1700,-Kč 1000,-Kč1200,-Kč

CYKLISTÉ NAROZENÍ 1951-2005
I2410,-Kč2610,-Kč1640,-Kč1840,-Kč
II2320,-Kč2520,-Kč1580,-Kč1780,-Kč
III2110,-Kč2310,-Kč1440,-Kč1640,-Kč
IV1600,-Kč1800,-Kč1100,-Kč1300,-Kč
V1600,-Kč1800,-Kč1100,-Kč1300,-Kč
VI1600,-Kč1800,-Kč1100,-Kč1300,-Kč

CYKLISTÉ NAROZENÍ 2006-2011
I-101900,-Kč2000,-Kč1300,-Kč1400,-Kč
II-101810,-Kč1910,-Kč1240,-Kč1340,-Kč
III-101600,-Kč1700,-Kč1100,-Kč1200,-Kč
IV-101000,-Kč1100,-Kč 700,-Kč 800,-Kč
V-101000,-Kč1100,-Kč 700,-Kč 800,-Kč
VI-101000,-Kč1100,-Kč 700,-Kč 800,-Kč

CYKLISTÉ NAROZENÍ 2012-2016
zdarma

Pozn.: Denní startovné pro nenocležníky a nestrávníky: 150,-Kč/den (děti od 5 do 15 let 50,-Kč/den). Cena zahrnuje účast na zvolené denní vyjížďce, péči průvodců Lucie a Michala, vstup na večerní program i možnost zúčastnit se tomboly, soutěží, závodů a dalších aktivit dle denního programu.

Internetové rezervace

Přihlášku na Jarní Cyklofest 2016 si můžete vyřídit v předstihu za zvýhodněnou cenu následujícím způsobem – avšak pouze do soboty 30.4.2016!:
 1. Pošlete nám mail na vstupenky.cyklofest@seznam.cz (do předmětu napište „rezervace“) – nemusíte se moc rozepisovat: stačí uvést Vaše jméno, příjmení, kategorii, rok narození a kontaktní e-mail. Přihlašujete-li více osob, uveďte u každého tytéž údaje, přičemž kontaktní údaj (mail) stačí na „vůdce“ skupiny.
 2. Až obdržíme Vaši objednávku, pošleme Vám na uvedený kontaktní e-mail obratem číslo účtu a variabilní symbol, který použijete při platbě. Pozor: variabilní symbol je platný pouze do soboty 30.4.2016 – tj. Vaši rezervaci zrušíme, pokud platba do tohoto termínu neproběhne.
 3. Po obdržení platby Vám pošleme potvrzovací mail – Váš e-voucher.
 4. Vytištěný e-voucher vezměte, prosím, s sebou na Jarní Cyklofest 2016 a pro kontrolu vezměte raději i doklad o platbě na náš účet.
 5. Námi zaslaný e-voucher předložte při prezentaci na hlavním stánku Jarního Cyklofestu 2016 ihned po příjezdu do RS Lesák v Chlumu u Třeboně.
Co je k internetové rezervaci ještě dobré vědět:
 1. Rezervace přes internet je možná pouze do soboty 30.4.2016! Po tomto datu už není možné se předem přihlásit za výhodnější cenu.
 2. Na Jarní Cyklofest 2016 můžete dojet bez předchozí rezervace (plánujete-li nocování ve vlastním stanu, riskujete, že žádná volná místa už nebudou).
 3. Kromě vytištěného e-voucheru doporučujeme vzít si na Jarní Cyklofest 2016 i doklad o platbě, který využijeme při případné kontrole při prezentaci.
 4. Vaši platbu musíme obdržet do soboty 30.4.2016, jinak rezervaci zrušíme. Nenechávejte proto platbu na poslední chvíli!
 5. Storno poplatek – bez výjimky: do 30.4.2016 50 % z celkové ceny, od 1.5.2016 75 % z celkové ceny.
 6. Organizátoři nenesou odpovědnost za Vaši platbu poukázanou (omylem či úmyslně) na jiný účet.
 7. V případě problémů či nejasností nás neváhejte kontaktovat na cyklofest@seznam.cz.
…A JEŠTĚ PÁR PODPŮRNÝCH INFORMACÍ PRO VÁHAVÉ
Víkendový cyklosraz Jarní Cyklofest pořádáme letos již poosmé jako aktivní doplněk hlavního podzimního promítacího festivalu v Praze. Cyklosraz letos proběhne potřetí v řadě na Třeboňsku v Jižních Čechách – při dvou minulých ročnících jsme to tu nestihli projet všechno. Letos máme připravené trasy v oblasti vymezené městy Třeboň–Jindřichův Hradec–Nové Hrady-Litschau. Oproti minulým ročníkům tedy společné trasy trochu obměníme, ale některé klasické pojedeme znovu, protože by to bez nich ani snad nešlo („To se fakt nevojezdí…“ pozn. MJ, ředitele Cyklofestu).

Jak je již na našich jarních víkendových srazech tradicí, účastníci se mohou těšit na řadu doporučených tras, na které se mohou vydávat individuálně či při společných vyjížďkách s cyklovůdcem. Trasy povedou do atraktivního okolí – blízkého či vzdálenějšího. Účastníci se budou moci vydat na jednu stranu do příjemného, rovinatého světa jihočeských rybníků i na stranu opačnou, kde čeká krajina více zvlněná či se vydat až přímo do nitra Novohradských hor. A rozhodně nevynecháme ani jízdu „za kopečky“ na nějaký ten rakouský zákusek s kafíčkem. Navržené trasy jsou vhodné pro cyklisty všech věkových i výkonnostních kategorií. Každý si v tomto krásném jihočeském prostředí tak určitě přijde na své: draci, pohodáři, rodiny s dětmi a rovněž i tahači vozíků dětských i psích.

Hlavní program Jarního Cyklofestu 2016 tvoří individuální či skupinové vyjížďky po doporučených či zcela volných trasách. V sobotu i v neděli se pojedou vždy dvě vybrané trasy v doprovodu organizátorů Lucie a Michala. Zkušený cyklocestovatel a světoběžník Michal Jon povede v sobotu a v neděli vždy jednu z tras určenou především zdatnějším cyklistům. Trasy určené pro začínající cyklisty, pro méně zdatné nebo letos dosud „nerozježděné“ cyklisty a pro rodiny s dětmi ve vozících či na vlastních kolech bude průvodcovat neméně zkušená cyklocestovatelka a světoběžnice Lucie Jonová… první Češka, která na kole objela svět, si tentokrát zapřáhne dětský vozík s Markem (ten má za léta 2013-2015 v pěti evropských zemích již najeto 12000 km, resp. to má odseděno v dětském vozíku). Je ale možné, že Marek se už posadí na vlastní kolo, neboť se 18. dubna poprvé sám rozjel a 19. dubna už sám ujel celých 13 km (a od té doby jej rodiče nemohou dostat ze sedla do postele…).

Mezi atraktivní cíle v okolí Chlumu u Třeboně určitě patří rovinatá a pohodová krajina CHKO Třeboňsko a kraj příjemných jihočeských rybníků i řek Lužnice a Nežárky. Zdatnější účastníci jistě uvítají blízkost zvlněných Novohradských hor. Cílem vyjížděk se mohou stát nedaleká města Třeboň, Nové Hrady, Jindřichův Hradec, úchvatná hráz rybníka Rožmberk, pomník Emy Destinové, zřícenina Cukštejn, národní přírodní památka Terčino údolí, národní přírodní rezervace Červené blato, cesta kolem Světa (rybníka) i cesta kolem světa (v podobě zdejších unikátně pojmenovaných osad: Benátky, Paříž, Nový York, Malý a Velký Londýn, Texas, Bosna…). Vydáme se třeba i do Nové Bystřice a cestou zavítáme k sousedům za kopečky a navštívíme příhraniční městečko Litschau i blízký nejsevernější bod Rakouska (jen nezapomeňte na tvrdou měnu „ojro“ na nedělní rakouskou kávičku a něco sladkého).

Večerní promítání o cyklovýpravách po světě představí trojici skvělých hostů – dva úplné světoběžníky (Lucie a Michal promítnou něco ze svých cyklocest po světě), jednoho polosvětoběžníka (Jaroslav „Šnek“ Král promítne a povypráví o tom, jak začal objíždět svět) a jednoho světoběžníka-light (s cyklocestovatelem Petrem Kosařem se vydáme na cyklocestu do Gruzie a Arménie).

A jak už to na Jarních Cyklofestech chodí, připravili jsme již tradiční cyklo-troj-boj pro dospělé i dětskou variantu pro nejmenší účastníky. Kulturně společenské večery budou letos obzvláště pestré – kromě již zmíněných promítání a besed se bude losovat sobotní tombola, proběhne neformální klábosení o čemkoliv u ohně i popíjení čehokoliv tamtéž, probereme cesty minulé, budoucí, vyměníme si cykloturistické zkušenosti… Zkrátka bude to klidné, divoké, pohodové, bombové. My sami už se opět nemůžeme dočkat!

Ubytování na Jarním Cyklofestu 2016 bude v pokojích v hlavní budově či v pokojích ve vedlejší budově (vždy s vlastním příslušenstvím) či v pokojích v další budově, kde je příslušenství společné vždy pro 2-3 sousedící pokoje. Kapacita pro zájemce o nocleh ve stanu či v obytném voze je i letos z provozních důvodů omezená (neváhejte proto s rezervací!). Opět jsme i letos zařadili možnost noclehu na karimatce pod střechou ve společné místnosti (alias jakože v tělocvičně – nějak tak, jak to znáte z řady turistických akcí, ale v tomto případě to není obyčejná tělocvična, ale místnost s lednicí a televizí). Stačí si tedy vybrat a přihlásit se – těšíme se na všechny staré, staronové i zcela nové tváře!

Stravování je zajištěno v jídelně naší základy. V ceně víkendu je polopenze. Snídaně – velmi rozšířené kontinentálněcyklistické. Večeře – servírované ve stejné jídelně RS Lesák. Vegetariánům rádi při včasném požádání zajistíme odpovídající skladbu polopenze.

A na závěr tradiční prosba, stále opakovaná a u někoho pořád nepochopená: Jarní Cyklofest 2016 se týká jízdy na kole – my, organizátoři, velmi doporučujeme každému cyklistovi zúčastnit se této akce s nasazenou cyklistickou přilbou na hlavě (nikoliv zavěšenou na řidítkách či připevněnou na nosiči!). Jak si mnozí účastníci předloňské poslední etapy zcela jistě pamatují, není to jen nějaké takové tlachání… v případě pádu ta přilba fakt pomůže! A též připomínáme, že je velmi pravděpodobné, že při vyjížďkách pojedeme i po vedlejších silnicích, kde je sice provoz minimální, ale i tak prosíme o dodržování dopravních předpisů! Každý se akce účastní na vlastní nebezpečí.

Co víc dodat? Snad jen tolik: neseďte doma a přijeďte se pobavit a užít si Jarní Cyklofest 2016!

S úctou se na setkání těší a pohodové tréninkové kilometry přejí

cyklocestovatelé
Lucie a Michal Jonovi
zakladatelé a organizátoři Cyklofestu
www.luciemichal.cz